еМагазин

Tag : евровизија

Забава ТОП СТОРИИ

Андријана Јаневска одбила да ја преставува Македонија на Евровизија

Редакција
Македонија годинава немаше претставник на Евровизија, а по нејзиното завршување се огласи пејачката Андријана Јаневска, која добила покана да ја претставува државата во Малме, Шведска,...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Како звучи победничката песна: Швајцарија победи на Евровизија

Редакција
Претставникот на Швајцарија – Немо, со песната „The Code“ победи на 68. Избор за песна на Евровизија. Второто место го зазеде Хрватска и нивниот претставник...
Забава ТОП СТОРИИ

Холандија дисквалификувана од финалето на Евровизија

Редакција
Холандија е дисквалификувана од финалето на Евровизија, одлучи Европската радиодифузна унија (ЕБУ). Преставникот на Холандија, Јост Клајн е дисквалификуван поради жалба од жена член на...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Вечерва финале на Евровизија, Хрватска останува фаворит за победник

Редакција
Вечерва во Малме, Шведска ќе се одржи финалето на 68. издание на Евровизија. Оваа се земјите кои ќе настапат: Според прогнозите на обложовалниците фаворит за...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Кои земји од втората полуфинална вечер одат во финалето на Евровизија

Редакција
Синоќа во Малме, Шведска, се одржа втората полуфинална вечер на Евровизија. Десет земји се пласираа во финалето: Ерменија, Австрија, Естонија, Грција, Израел, Латвија, Холандија, Норвешка,...
Забава ТОП СТОРИИ

Денеска втора полуфинална вечер на Евровизија, кои земји ќе се „борат“ за финалето

Редакција
Вечерва во Малме, Шведска се одржува втората полуфинална вечер на Евровизија. За влез во финалето ќе се „борат“ Албанија, Ерменија, Австрија, Чешка, Данска, Грција, Малта,...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Хрватска, Србија и Словенија одат во финалето на Евровизија

Редакција
Синоќа во Малме, Шведска се одржа првата полуфинална вечер на Евровизија, во која се преставија 15 земји, а само 10 се пласираа за во финалето...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Денеска почнува Евровизија, фаворит за победник е Хрватска

Редакција
Денеска во Малме, Шведска, со првата полуфинална вечер, започнува Евровизија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Македонија не учествува: Во Малме почнува Евровизија, кој ќе настапи во првата полуфинална...
Забава ТОП СТОРИИ

Македонија не учествува: Во Малме почнува Евровизија, кој ќе настапи во првата полуфинална вечер

Редакција
Денеска во Малме, Шведска со првата полуфинална вечер започнува 68. издание на Евровизија. Учествуваат 37 земји, а меѓу нив втора година по ред не е...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Песната која ќе ја преставува Грција на Евровизија топ тема во земјата

Редакција
Како и во Македонија и во Грција секоја година преставникот за Евровизија предизвикува големо внимание во јавноста. Оваа година земјата ќе ја преставува популарната пејачка...