еМагазин

Tag : Андријана Јаневска

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Андријана Јаневска стана доктор на науки, собра над 150 македонски народни песни во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора

Редакција
Македонската пејачка Андријана Јаневска стана доктор на науки, а како што информираше на социјалните мрежи на нејзиниот докторски труд работела девет години и успеала да...
Забава ТОП СТОРИИ

Андријана Јаневска одбила да ја преставува Македонија на Евровизија

Редакција
Македонија годинава немаше претставник на Евровизија, а по нејзиното завршување се огласи пејачката Андријана Јаневска, која добила покана да ја претставува државата во Малме, Шведска,...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) „Ми заплакало селото Ваташа“ на Андријана Јаневска и Игор Џамбазов, нова нумера од проектот „Македонијо во срце те носиме“

Редакција
„Ми заплакало селото Ваташа“ е македонска песна оригинално напишана и изведена во 60-те години. Текстописец е Лазар Манчевски – Пинџур, кој инспирацијата ја добил од...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Прекрасна изведба на “Ми заплакало селото Ваташа/Цветови“ за 80 годишнината од убиството на 12. Ваташки младинци

Редакција
Денеска се обележуваат 80 години од убиството на 12. Ваташки младинци од страна на бугарскиот фашистички окупатор. Синоќа во Кавадарци по тој повод се одржа...
Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Андријана Јаневска и Игор Џамбазов со „Ми заплакало селото Ваташа“ и „Цветови“ – хит на социјалните мрежи

Редакција
Изведбата на Андријана Јаневска, Игор Џамбазов и хорот „Мирче Ацев“ на песните „Ми заплакало селото Ваташа“ од Лазар Манчевски и „Цветови“ од Славко Јаневски, на овогодинешново издание...
Забава

(Видео) „Трепет“ на Благојче Трајковски и Андријана Јаневска, спој на класичната и традиционална музика

Редакција
Првата композиција од низата музички дела на кларинетистот Благојче Трајковски насловена како „Трепет“ излегува во музичкиот етер, создадена во соработка со пејачката и виолинистка Андријана...