еМагазин

Tag : мала преспа

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Андријана Јаневска промовираше книга со 150 македонски песни од Мала Преспа, Голо Брдо и Гора

Редакција
Македонската пејачка Андријана Јаневска во Корча, Албанија, ја промовираше книгата „Македонското традиционално народно пеење во: Мала Преспа, Голо Брдо и Гора“. Песните Јаневска девет години...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонците од Албанија гневни на Бугарија, го злоупотребувала здравјето на луѓето за да ги прави Бугари

Редакција
Македонското друштво “Илинден“- Тирана преку соопштение најостро ги осудува „произволните и крајно навредливи изјави во однос на населението во областа Мала Преспа како бугарско“. Имено...