еМагазин

Tag : песни

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Андријана Јаневска промовираше книга со 150 македонски песни од Мала Преспа, Голо Брдо и Гора

Редакција
Македонската пејачка Андријана Јаневска во Корча, Албанија, ја промовираше книгата „Македонското традиционално народно пеење во: Мала Преспа, Голо Брдо и Гора“. Песните Јаневска девет години...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Андријана Јаневска стана доктор на науки, собра над 150 македонски народни песни во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора

Редакција
Македонската пејачка Андријана Јаневска стана доктор на науки, а како што информираше на социјалните мрежи на нејзиниот докторски труд работела девет години и успеала да...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) „Славејот“ Ајдин со „Македонско девојче“ најави и втор концерт во Македонија

Редакција
Малиот Ајдин Османовиќ од Сребреник, Босна и Херцеговина, кој ја освои македонската, но и балканската јавност со изведби на македонски традиционални песни, поради големиот интерес...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) “Славејот“ Ајдин Османовиќ кој ни ги стопли срцата ќе има концерт во Македонија

Редакција
На 23 мај во Крива Паланка “славејот“ Ајдин Османовиќ од Сребреник, Босна и Херцеговина ќе го има својот прв јавен настап и тоа во Македонија....
Забава

(Видео) Божиќен подарок: Празнична плејлиста од Sarah Mace & The Christmas Girls

Редакција
На крајот од месец декември, Сара Мејс, заедно со Полина Тасева, Калина Велковска, Теа Богатинова и Емилија Колоска, на своите фанови им подарија разигран новогодишен...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Кои беа едни од најпознатите песни кои ги напиша Марина Туцаковиќ

Редакција
Марина Туцаковиќ ги напиша едни од најубавите песни на кои растеа цели генерации, се раѓаа љубови, се пееја на концерти. Марина пишувала песни за Здравко...
Забава

(Видео) Новиот албум на Викторија Лоба „Нов свет“, може да се слушне на музичко „анплагд“ матине на „Јутјуб“

Редакција
Пејачката Викторија Лоба & Friends продуцираа „анплагд“ музичко матине за нејзиниот албум „Нов Свет”. Официјално може да се слушнат шест песни на „Јутјуб“ каналот на...
Техно

A1 Xplore Music и Deezer лансираат нова ко-брендирана платформа за музика и подкасти

Редакција
Денеска А1 Македонија, заедно со А1 Телеком Австрија Групацијата и во соработка со глобалниот сервис за стриминг на музика Deezer, на македонскиот пазар го претставува...
Забава

(ВИДЕО) Јапонскиот оперски пејач Котецу со прекрасна изведба на „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот Јонче Христовски

Редакција
Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу, кој неодамна направи прекрасна изведба на „Македонско девојче“ и и стана познат и на македонската јавност, овој пат ја пее...
Забава

(Видео) Почина Кичо Слабинац: „Због једне црне жене“ една од најубавите нумери испеани од него

Редакција
Крунислав Кичо Слабинац хрватскиот пејач на незаборавните „Због једне дивне црне жене“, „Те три слатке речи“, „Поклони ми један дан“ и многу други хитови почина...