еМагазин

Tag : македонци

Македонија ТОП СТОРИИ

Европскиот суд за човекови права пресуди по седми пат во полза на Македонците во Бугарија

Редакција
Во пресудата донесена од Европскиот суд за човекови права, за која судот расправаше денеска, ја осуди Бугарија поради повреда на правото за здружување по членот...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Зошто сме само Македонци и ништо друго?

Редакција
Анализа на Дејан Азески за Меѓународниот институт за блискоисточни студии (IFIMES) Бугарската историографија е децидна дека пред 1944 година не постоело никакво македонското национално чувство...
Техно

Македонците најчесто купуваат онлајн од Обединето Кралство, Унгарија и САД

Редакција
Македонците најчесто купуваат онлајн од Обединето Кралство, Унгарија и САД. Од македонски веб продавници, пак, најмногу се купува онлајн со американски платежни картички, покажуваат податоците...
БЕНЧМАРК

За 10 години вкупно 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа

Редакција
Во последите десет години вкупно 74.946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа. Омилени дестинации се Италија, Швајцарија и Германија, покажуваат податоците...
Македонија

Македонските граѓани заглавени во меѓуграничната зона меѓу Хрватска и Србија и меѓу Унгарија и Србија тргнаа кон Македонија

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски информира дека сите наши државјани кои беа оставени во меѓуграничната зона меѓу Хрватска и Србија и меѓу Унгарија и Србија се тргнати...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Состојбата во Пјаченца, каде работат илјадници Македонци алармантна: 633 заразени, 50 починати од корона вирусот

Редакција
Состојбата во италијанскиот град Пјаченца, каде работат илјадници Македонци, пред се од Струмица и околината, но и од Валандово, Кочани, Делчево, Берово, Пробиштип, Виница, Македонска...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) И Пјаченца во Италија, каде работат илјадници Македонци во карантин поради коронавирусот

Редакција
Со новите драстични мерки против коронавирусот, кои во Италија стапија на сила денеска во каратин е ставена и Пјаченца, во кој работат илјадници Македонци, пред се...
Македонија

Македонците најблагонаклонети кон Ердоган, светот кон папата Франциск

Редакција
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ужива најголема благонаклонетост од граѓаните на Северна Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел е втора, а трет е претседателот на...
Македонија

Корејците покажаа „големо срце“ по вербалниот напад: Македонците се многу љубезни, тоа е само изолиран случај

Редакција
Тоа што се случи во Скопје пред неколку денови кога бевме вербално нападнати е само еден изолиран случај што го имаме доживеано во Македонија досега,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонците „навалија“ во Боровец, Помпорово и Банско, а некои одат и на Алпите

Редакција
Зимските туристички центри во Бугарија го држат приматот на топ-дестинации во кои македонските граѓани сакаат да одат на зимување. Вистинските скијачи ги преферираат Боровец и...