еМагазин

Tag : македонци

Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) И Пјаченца во Италија, каде работат илјадници Македонци во карантин поради коронавирусот

Редакција
Со новите драстични мерки против коронавирусот, кои во Италија стапија на сила денеска во каратин е ставена и Пјаченца, во кој работат илјадници Македонци, пред се...
Македонија

Македонците најблагонаклонети кон Ердоган, светот кон папата Франциск

Редакција
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ужива најголема благонаклонетост од граѓаните на Северна Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел е втора, а трет е претседателот на...
Македонија

Корејците покажаа „големо срце“ по вербалниот напад: Македонците се многу љубезни, тоа е само изолиран случај

Редакција
Тоа што се случи во Скопје пред неколку денови кога бевме вербално нападнати е само еден изолиран случај што го имаме доживеано во Македонија досега,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонците „навалија“ во Боровец, Помпорово и Банско, а некои одат и на Алпите

Редакција
Зимските туристички центри во Бугарија го држат приматот на топ-дестинации во кои македонските граѓани сакаат да одат на зимување. Вистинските скијачи ги преферираат Боровец и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонците го „окупираа“ Солун

Редакција
Викендов, како што јавува дописникот на еМагазин од Грција, Солун беше „окупиран“ со македонски граѓани. Тие го искористија убавото и сончево време во сабота за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Главата горе Македонци: „Шугата“ е кај Макрон и ЕУ, време е сами да си ја средиме државата

Никола Осило
Големо е разочарувањето кај македонските граѓани по фијаското со датумот за преговори кој не и беше доделен на земјава единствено поради блокадата на францускиот претседател...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бојко Борисов: Македонците да запрат со историските игри доколку сакаат во ЕУ

Никола Осило
Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината...
Македонија

„Тутма“ на Богородица: Голем број Македонци во Грција ќе го прослават Денот на независноста

Никола Осило
Продолжениот празничен викенд утрово ја обнови сообраќајната гужва на македонско-грчката граница како од деновите на шпицот од туристичката сезона. Од дежурната гранична служба информираат дека...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

За 61,2 отсто од Македонците одморот е луксуз: Сонуваат за море

Никола Осило
Според податоците на Евростат, 61,2 отсто од граѓаните на Северна Македонија не можат да си дозволат седумдневен одмор во некое одморалиште во текот на годината....
ДОБРОСОСЕДСТВО

Зголемен бројот на ноќевања на Македонци во Солун

Редакција
За 3,01% се зголемил бројот на ноќевања во Солун на посетителите од Република Северна Македонија во првата половина од годинава во споредба со лани, според...