еМагазин

Tag : книга

БАШ НИ Е ЌЕФ

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ е предизвик за сите посетители

Редакција
Во издание на „Хаемус“ излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Автор на ова најново издание на „Хаемус“ е Василка Димитровска. Водичот дава...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Ана Јовковска има нова книга „Сакам, значи постојам“

Редакција
Издавачки центар „ТРИ“ на 5 февруари (среда) ќе ја промовира новата книга „Сакам, значи постојам“ на познатата новинарка и активистка Ана Јовковска. Промоцијата ќе се...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) „Тепачка“ за автограм од Красимир Каракачанов во Битола

Редакција
Красимир Каракачанов, вицепремиер и министер за одбрана во Владата на Република Бугарија, на покана на битолското здружение „Иван Михајлов“ вчера ги промовираше книгите за полковникот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Најчитано на еМагазин за 2019 година: Татко ѝ на Калина на промоцијата на книгата праша, зошто на Кајмакчалан некој ја пуштил гласината за наводно исчезнати мајка и дете

Редакција
Во серијал еМагазин ќе Ве потсети што на нашиот медиум најмногу се читаше измината година. Една од најчитаните беше и трагичната сторија за загинувањето на...
МАКЕДОНСКО

Промовирана книга за монетоковањето во Античка Македонија

Редакција
Познатиот бизнисмен Доне Таневски ја промовираше книгата „Монетоковањето во Античка Македонија“ на која работел повеќе од десет години. Се работи за обемно дело од 517...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски ја поклони книгата „Македонија е се што имаме“ од Глигоров на библиотеката на Парискиот мировен форум

Редакција
Македонскиот претседател Стево Пендаровски во библиотеката на Парискиот мировен форум даде копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од првиот претседател на независна Република...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Нова книга есеи на Венко Андоновски „Достоевски и Мекдоналдс“во издание на ТРИ

Редакција
Денес во издание на ТРИ излегува од печат најновата книга од авторот и професор Венко Андоновски со наслов „Достоевски и Мекдоналдс“. Оваа збирка есеи е...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Нова книжарница на ТРИ во Скопје

Редакција
Издавачки центар ТРИ најавува отворање на уште една книжарница во центарот на градот, овој пат во Трговскиот центар Зебра во Капиштец. Познати по одличниот избор...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Читај каде и да одиш: Летен фестивал на книгата во ТРИ

Редакција
Издавачкиот центар ТРИ започнува уште едно издание на Летниот фестивал на книгата што секое лето го одржува во своите книжарници. „Читај… каде и да одиш“...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Промовирана книгата за деца „24 часа во Еднорозија“ од Јасмина Кантарџиева Димков

Редакција
Во весела атмосфера, со многубројна детска публика, вчеравечер во книжарницата „Литература.мк на улицата „Македонија“ беше промовирана новата книга за деца „24 часа во Еднорозија“ од...