еМагазин

Tag : фестивал

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Дебата за иднината на новинарството во дигиталната ера вечерва ќе го отвори третиот Истражувачки филмски фестивал – Скопје

Редакција
Филмови, дебати, работилници посветени на медиумите и новинарството во дигиталната ера ќе може да проследи публиката на третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Незаборавно музичко патување со звуците на музиката од грчки филмови

Редакција
Концертот на Фоивос Деливориос синоќа го исполни Клуб ресторанот МКЦ до последното место. Музиката од грчките филмови со задоволство ја слушаа присутните, а Деливоријас заедно...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Трето издание на Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје со поглед „Кон дигиталното“

Редакција
Со огромно задоволство ви го најавуваме третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје, што од 31 октомври до 2 ноември ќе се одржи во...
Забава

Отворен 7. „Џифони Македонија“: Фестивалот да биде приказна без крај

Редакција
Ентузијазмот што го гледам ми покажува дека иницијативата да се донесе филмскиот фестивал „Џифони искуство“ во Скопје, беше полн погодок. Среќни сме да гледаме како...
БАШ НИ Е ЌЕФ

650 деца и млади од 10 земји ќе се дружат и ќе учат на „Џифони Македонија“

Редакција
Седмото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ќе се одржи од 12 до 17 октомври на повеќе локации во Скопје. Шестдневната програма ќе...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Отворен фестивалот „Киненова“

Редакција
Во киното „Милениум“ во Скопје бројни љубители на филмската уметност, режисери, актери, политичари ја исполнија салата и присуствуваа на свеченото отворање на 4. издание на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Со светска премиера на „Врба“ на фестивалот во Рим, Манчевски освојува нова територија за македонската кинематографија

Редакција
Светската премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе се случи на Филмскиот фестивал во Рим кој се одржува од 17 до 27...
Забава

Деветтиот фестивал „ПМГ Рекордингс“ ќе се одржи утревечер во МКЦ

Редакција
Како изблик на незадоволство од културната и сеопшта состојба на теренот, „ПМГ Рекордингс“ веќе 21-на година издава и промовира македонска музика и култура, со единствена...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Културата ги урива политичките бариери: „Медена земја“ прогласен за најдобар документарец во Атина

Никола Осило
Македонскиот документарен филм „Медена земја“ (Honeyland) е прогласен за најдобар документарец на Интернационалниот филмски фестивал во Атина, Грција. Жирито го избра нашиот филм во конкуренција...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Два нови настана на последниот ден на фестивалот „Европски приказни“

Редакција
Два нови настана на последниот ден на фестивалот „Европски приказни“ ќе се случуваат во Јавна соба. 17:30ч. Во Јавна соба- предавање на тема „Размислувања за...