еМагазин

Tag : избор

Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Како звучи победничката песна: Швајцарија победи на Евровизија

Редакција
Претставникот на Швајцарија – Немо, со песната „The Code“ победи на 68. Избор за песна на Евровизија. Второто место го зазеде Хрватска и нивниот претставник...
Македонија ТОП СТОРИИ

Љупчо Коцевски избран за нов државен јавен обвинител

Редакција
Со 62 гласа „за“, Собранието денеска го избра обвинителот од Републичкото обвинителство, Љупчо Коцевски за нов државен јавен обвинител. Тој беше единствениот кандидат за оваа...
Спорт

Даниел Димевски доби огромна доверба од делегатите да го предводи МОК и во следните четири години

Редакција
Актуелниот претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК), Даниел Димевски, доби огромна поддршка од делегатите на редовното изборно собрание на организацијата, кои со големо мнозинство му...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието ќе ги избере техничката влада, новиот собраниски спикер и новиот пратеник од 22 до 28. јануари

Редакција
Од 22 до 28. јануари Собранието ќе ги констатира оставките на премиерот Димитар Ковачевски и на претседателот на Парламентот, Талат Џафери, информираат од Собранието по...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Стопанска банка Скопје ги избра проектите за инклузија на лицата со попреченост што ќе добијат вкупно 20.000 евра

Редакција
Во рамки на петтото издание на „Сонуваме. Менуваме“, општествено одговорниот проект за поттикнување на инклузијата на лицата со попреченост во општеството, Стопанска Банка одобри грантови...
Македонија ТОП СТОРИИ

Соња Симовска избрана за в.д. јавен обвинител за наредните шест месеци

Редакција
Советот на јавни обвинители денеска ја избра обвинителката Соња Симовска од Државното јавно обвинителство за вршител на функцијата јавен обвинител на Јавното обвинителство, на местото...
Македонија ТОП СТОРИИ

Утврдена листа на кандидати за нови членови на Антикорупциската комисија

Редакција
За нова претседателка на Државната комисија за спречување корупција (ДКЗС) е предложена Татјана Димитровска, вработена во Државниот завод за ревизија, а за нови членови членови на...
Македонија

Објавен огласот за наследник на Љубомир Јовески, почна постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Редакција
Собранието денеска во Службен весник и во два дневни весника го објави огласот за избор на нов државен јавен обвинител, со што почна постапката за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се кандидатите: Почна изборот на нови членови на Антикорупциската комисија

Редакција
Во февруари следната година истекува мандатот на претседателот и членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Вчера во Собранието пред собраниската Комисија за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Коалиција „Сите за правично судење“: Направени отстапки од ранг листата на кандидатите при избор на судии за Апелационен суд

Редакција
На денешната седницата на Судскиот совет, при изборот на судии во Апелационен суд Скопје повторно беше направено отстапување од ранг листата на кандидатите, без притоа...