еМагазин

Tag : грција

Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски предизвика бура во Грција

Редакција
Најавата на идниот мандатор за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека и тој како и македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова во изјави...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција нема да ги ратификува меморандумите со Македонија од Договорот од Преспа

Редакција
Грција, како што најави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис повторно нема да ги ратификува трите меморандуми со Македонија, кои се дел од Договорот од Преспа. Станува...
Балкан ТОП СТОРИИ

СИРИЗА ги поднесе меморандумите со Македонија, Грција ќе покаже на дело колку го почитува Преспанскиот договор

Редакција
И по речиси шест години од потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција се уште не ги усвои трите меморандуми со Македонија. Вчера истите во облик...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Рама одржа собир во Атина со албанската дијаспора и ја потсети на лошиот однос на Грците кон неа

Редакција
Во време на заладени односи помеѓу Албанија и Грција поради случајот со осудениот градоначалник на Химара, Фреди Белери, преставник на грчката заедница во Албанија, албанскиот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Лани 1,1 милион туристи од Македонија ја посетиле Грција, речиси дупло повеќе од 2022

Редакција
Лани Грција ја посетиле 1.128.000 туристи од Македонија, речиси двојно повеќе од 2022 година, кога кај јужниот сосед се регистрирани 770.000 посетители од нашата земја,...
Локално ТОП СТОРИИ

(Во живо) Голем број македонски граѓани Велигден ќе го дочекаат во Грција, покажуваат колоните возила на Богородица

Редакција
Гужва од возила денеска има на граничниот премин со Грција, Богородица. Македонските граѓани ги искористија празниците за да заминат кај јужниот сосед и таму да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца Македонци осудени на по пет години затвор во Грција, фатени се со 599 фалсификувани бланко документи

Редакција
Двајца македонски државјани се осудени на по пет години затвор, откако биле уапсени во петокот на граничниот премин Дојран при проверка за влез во Грција,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Спремете повеќе пари ако одите во Грција за првомајските и велигденските празници

Редакција
Традиционално голем дел од македонските граѓани ќе ги поминат престојните првомајски и велигденски празници во соседна Грција. Таму, како што пишува весникот Вечер ќе бидат...
Балкан ТОП СТОРИИ

Одложете го патувањето за Грција, утре и задутре штрајк на грчките цариници

Редакција
Утре и задутре грчките царински службеници стапуваат во 48-часовен штрајк, кој ќе го отежни влезот и излезот во Грција. Штрајкот започнува утре во шест часот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Грчкиот Врховен суд реагира за употребата на името Република Македонија

Редакција
Грчките медиуми пренесуваат циркуларно писмо на Врховниот суд на Грција во кое Судот предупредува на злоупотреба на Преспанскиот договор од страна на официјални лица од...