еМагазин

Tag : НАТО

Техно ТОП СТОРИИ

Отворена Лабораторија за напредни и одржливи материјали на ТМФ финансирана од НАТО

Редакција
На Технолошко – металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, денеска, беше отворена Лабораторија за напредни и одржливи материјали во вредност од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Италијанските воздухопловни сили, заедно со грчките ќе го чуваат македонското небо

Редакција
Министерката за одбрана Славјанка Петровска и италијанскиот министер за одбрана Гвидо Крозето денеска во Центарот за обука на пилоти во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец...
Свет ТОП СТОРИИ

Шведска влегува во НАТО, и Унгарија го одобри членството

Редакција
Шведска станува 32. членка на НАТО, откако денеска и унгарскиот Парламент го ратификуваше нејзиното барање за влегување во воената Алијанса. Унгарија беше единствената земја од...
Свет ТОП СТОРИИ

Турција одобри членство на Шведска во НАТО, остана уште Унгарија

Редакција
Турција по повеќе од една година одложување го одобри членство на Шведска во НАТО. Синоќа турските пратеници со 287 гласа „за“ го поддржаа ратификувањето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Дали македонското небо е безбедно за авионите на НАТО“, го прашале Пендаровски од Алијансата

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски изјави дека кога се случи инцидентот во објектот на Контрола на летање, покрај од амбасадите, добил реакции и од високи претставници на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонска компанија од Самоков ќе произведува воени дронови според НАТО стандарди

Редакција
Фабриката „АТС АММО“ во Самоков ќе произведува четири видови дронови, според НАТО стандардите, најави премиерот Димитар Ковачевски. Дроновите, како што истакна премиерот „ќе бидат опремени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема закана од Русија, загрижуваат тензиите во Косово и Босна: Состанок на лидерите на НАТО сојузници од регионот во Скопје

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска во Скопје изјави дека во однос на безбедносната состојба на регионот не гледа закана за некој од сојузниците...
Македонија ТОП СТОРИИ

Има причини за загриженост за безбедноста на Западен Балкан, рече генералниот секретар на НАТО, Столтенберг од Скопје

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој од денеска е во посета на Македонија, на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Димитар Ковачевски подвлече дека безбедноста...
Македонија ТОП СТОРИИ

Столтенберг денеска во Македонија, посебен сообраќаен режим во Скопје

Редакција
Во посета на Македонија денеска и утре ќе биде генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во земјава доаѓа во рамките на неговата мини турнеја на...
Свет ТОП СТОРИИ

Унгарскиот парламент го одби предлогот да се гласа за членството на Шведска во НАТО

Редакција
Унгарскиот парламент синоќа го отфрли предлогот за гласање за кандидатурата на Шведска за влез во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја...