еМагазин

Tag : НАТО

Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Се одбележуваат две децении: Како НАТО ја бомбардираше Србија

Никола Осило
Во Србија и на Косово денеска се одбележуваат 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. На денешен ден, пред точно 20 години, од база
Политика ТОП СТОРИИ

Литванија осма членка на НАТО што го ратификува Протоколот за прием на Македонија

Редакција
Сејмот на Литванија денеска со 108 гласови „за“ и ниту еден против денеска го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. На пленарната седницата
Политика ТОП СТОРИИ

Седма по ред: Романија го ратификуваше Протоколот за пристапување на земјава во НАТО

Никола Осило
Парламентот на Романија денеска на пленарна седница го ратификува Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. На ратификацијата во Букурешт присуствуваше и претседателот на Собранието
Политика ТОП СТОРИИ

И Парламентот на Црна Гора го ратификува протоколот за влез на Македонија во НАТО

Редакција
Парламентот на Црна Гора денеска го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО. „Верувам дека на Северна Македонија ќе и ја отвориме вратата на
Политика ТОП СТОРИИ

Хрватскиот Сабор го ратификува протоколот за влез на Македонија во НАТО

Редакција
Хрватскиот Сабор денеска со 116 гласови „за“ и два „против“ го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. “И честитам на Република Северна Македонија
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Работел за двајца претседатели: Кој е Стево Пендаровски, еден од можните кандидати за претседател на државата

Редакција
Националниот кординатор за НАТО, Стево Пендаровски е еден од можните кандидати за претседател на државата, како заеднички кандидат на владејачките СДСМ и ДУИ. Кој ќе
Политика ТОП СТОРИИ

Бугарија го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Редакција
Парламентот на Република Бугарија денеска го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата гласаа 140 пратеници, а против и воздражни
Политика ТОП СТОРИИ

Албанскиот Парламент го ратификува пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО

Редакција
Албанскиот Парламент со 130 гласа „за“ го ратификува пристапниот Протокол за членството на Република Македонија во НАТО. Пленарната седница на Собранието на Република Албанија почна
Политика

Скопје и Атина го информираа ООН дека стапија во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

Редакција
Скопје и Атина вчера доставија заедничкото писмо до генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш со кое го информираат за датумот на влегување во сила на
Политика ТОП СТОРИИ

(Галерија) Црвенковски, Ахмети, Иванов и Мицкоски не беа на подигнувањето на знамето на НАТО пред Влада

Редакција
Али Ахмети, лидерот на ДУИ и коалиционен партнер на СДСМ, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и поранешниот претседател на Република