еМагазин

Tag : НАТО

Македонија

Столтенберг: Честитики Северна Македонија, добредојде во НАТО

Редакција
Генералниот секретар на НАТО алијансата, Јенс Столтенберг ја поздрави ратификацијата на Пристапниот протокол од шпанскиот Сенат и го честита членството на Северна Македонија. – Шпанскиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

И шпанскиот Сенат го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО

Редакција
Сенатот на Шпанија денеска на пленарна седница го ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Гласањето беше без физичко присуство на сенаторите, поради...
Македонија

Димитров: Сенатот на Шпанија на 17 март ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Редакција
Сенатот на Шпанија на 17 март ќе одржи пленарна седница на која ќе го ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Шекеринска елегантна на заедничката фотографија на министрите за одбрана на земјите – членки на НАТО

Редакција
Министерката за одбрана се појави со елегантен фустан на заедничката фотографија „family photo“ на министрите за одбрана на земјите – членки на НАТО, на состанокот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Создаден во 1949 година: Што пишува во договорот за членство во НАТО?

Редакција
Македонските парламентарни политички партии вчера едногласно со 114 гласа „за“, без ниту еден глас „против“ или „воздржан“ го изгласаа законот за ратификација на Северноатлантскиот договор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои пратеници гласаа за ратификација на протоколот за НАТО?

Редакција
Со 114 гласа „за“ од вкупно 116 присутни пратеници вчера македонското Собрание го изгласа законот за ратификација на Северноатлантскиот договор што е последен чекор на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонското Собрание едногласно го ратификува протоколот за НАТО

Редакција
Македонското Собрание со 114 гласа „за“ го усвои Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор. Законот е со одложено дејство и ќе стапи во сила откако...
Македонија

Македонија на чекор до официјално членство, денеска свечена седница за ратификација на Протоколот за НАТО

Редакција
Свечена седница за ратификација на Протоколот за пристапување на Северна Македонија во членството во НАТО ќе се одржи денеска во Собранието во присуство на претседатели...
Македонија

Шпанскиот амбасадор Лоренцо: Ратификацијата на Протоколот за НАТО во Шпанија до 11 февруари тешко, но не и невозможно

Редакција
Ратификацијата на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО по итна постапка во шпанскиот Парламент тешко дека може да се случи до 12 февруари,...
Македонија

Македонија на чекор до членство во алијансата: Шпанската Влада побара итно да се ратификува Протоколот за НАТО

Редакција
Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. Владата  на премиерот...