еМагазин

Tag : граница

Политика

Обидите за нелегално минување на македонската граница зголемени за 60 отсто

Редакција
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска ги брифирал претставниците на земјите членки за состојбата со безбедноста на македонската граница откако е затворена таканаречената балканска
Политика

Снимките од Албанија од бегството на Груевски не можат да се обезбедат, бидејќи системот автоматски ги избришал

Редакција
Снимките од безбедносните камери од бегството на осудениот Никола Груевски од Албанија не се обезбедени, и оваа држава не постапила по барањето за меѓународна правна помош
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Новинар на грчка ЕРТ3 стана топ тема во Грција, оти Македонија ја нарече Северна Македонија

Редакција
Новинар на јавниот сервис ЕРТ3, стана топ тема во Грција, бидејќи Македонија ја нарече Северна Македонија во прилог, објавен на 23 јануари, две дена пред
Локално

Тетовчанец поминал граница, завршил во затвор

Никола Осило
На 14.01.2019 година во 09.00 часот на Граничен премин „Јажинце“ од слобода бил лишен Л.А.(28) од Тетово затоа што било утврдено дека се наоѓа на
Политика

(ВИДЕО) АРМ лани успеа да спречи над 500 нелегални обиди за преминување на границата со Грција

Редакција
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Васко Ѓурчиновски, денеска на караулата Богородица и на армискиот пункт
Политика

Во колони се чека за премин на македонско – бугарската граница: 6.000 Македонци денеска заминаа на скијање

Редакција
На граничниот премин „Деве Баир“ денеска е зголемена фреквенцијата на возила кои ја преминуваат македонско-бугарската граница. Возилата чекаат за премин во колони. Задржувањето од македонска
Политика ТОП СТОРИИ

Важна вест за граѓаните кои ќе патуваат во Бугарија: Вињетите ќе се купуваат електронски

Редакција
За помалку од 24 часа од почетокот на продажбата на електронските налепници за патарина во Бугарија, денеска до пладне биле продадени околу 300 такви вињети,
Политика ТОП СТОРИИ

МВР со детали за тоа, кој ги поместувал камењата на границата со Грција

Редакција
Триесет и шест годишен жител на селото Гермија, Битолско признал дека е одговорен за поместувањето на граничните камења меѓу Грција и Македонија. Регионалниот центар за
Политика ТОП СТОРИИ

МНР го потврди инцидентот на македонско-грчката граница: Надлежните констатирале оштетување на гранични камења во должина од 12 километри

Редакција
Претставници на македонскиот дел на граничната Комисија за Сектор 3 и 4, заедно со претставници на грчките министерства за внатрешни работи и за одбрана завчера излегле
Политика

Дојче Веле: Груевски наводно го немало на снимките за излез од Македонија, снимките од Албанија треба да стигнат деновие

Редакција
Досегашните податоци обезбедени во предистражната постапка одат во прилог на сомнежот дека Груевски ја напуштил Македонија преку илегален премин, дознава Дојче Веле неофицијално од извори