еМагазин

Tag : Хрватска

Македонија

МНР: Вратени 118 македонски граѓани од Малта, се организира и враќање од Хрватска

Редакција
Министерството за надворешни работи (МНР) информира дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство, денеска организираше враќање во земјата на 118...
Бизнис

Распишани повици за чартер летови за враќање македонски граѓани од Малта и Хрватска

Редакција
Владата денеска објави јавни повици за организирање авионски превоз за македонски граѓани со моментален престој во странство за враќање во земјава од Малта и од...
Македонија

Меѓу нашинците во Хрватска нема заразени од коронавирус, се очекува 220 граѓани да бидат префрлени со авион во Скопје

Редакција
Помеѓу македонските државјани во Хрватска нема заразени со коронавирусот Ковид-19, а меѓу нив нема ниту жртви од вчерашниот земјотрес во Загреб, изјави Назиф Џафери од...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Силен земјотрес во Загреб

Редакција
Два силни земјотреси утринава го погодија Загреб од 5,5 и 5 степени според Рихтеровата скала. Вести за штети стигнуваат од сите страни, а паднал и...
Балкан

Хрватски лекари заразени од коронавирусот криеле дека биле на скијање во Австрија

Редакција
Шефот на Клиничкиот болничкиот центар Ребро во Загреб, Анте Ќорушиќ изјави дека дел од лекарите кои се заразија со новиот коронавирус биле на скијање во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Македонски државјани кои работат во северниот дел на Италија, вратени од хрватско-српската граница

Редакција
Согласно вчера донесените мерки на српската Влада за забрана за влез на странски државјани кои доаѓаат од жариштата на вирусот Ковид-19, од преминот „Батровци“ на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Втор случај на заболен од корона вирус во Хрватска

Редакција
Во Хрватска е регистриран втор случај на заболен од корона вирусот, соопштија од тамошното Министерство за здравство. Станува збор за брат на момчето што вчера...
Балкан ТОП СТОРИИ

Корона вирусот „пристигна“ во Хрватска: Потврден прв случај кај повратник од Милано

Редакција
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека е регистриран првиот случај на заболен од корона вирусот во неговата земја и дека пациентот се наоѓа во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Хрватскиот државен обвинител поднесе оставка бидејќи бил масон

Редакција
Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ си поднесе оставка од функцијата, бидејќи бил член на масонска ложа. Овој случај доби на значење откако Јелениќ...
Балкан

Двете хоспитализирани момчиња во Хрватска не се заразени од коронавирус

Редакција
Здравствените власти во Хрватска потврдија дека двете хоспитализирани момчиња во Винковац не се заразени од коронавирус. Лекарите од болницата и вчера изјавија дека е голема...