еМагазин

Tag : Хрватска

Балкан

Хрватски лекари заразени од коронавирусот криеле дека биле на скијање во Австрија

Редакција
Шефот на Клиничкиот болничкиот центар Ребро во Загреб, Анте Ќорушиќ изјави дека дел од лекарите кои се заразија со новиот коронавирус биле на скијање во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Македонски државјани кои работат во северниот дел на Италија, вратени од хрватско-српската граница

Редакција
Согласно вчера донесените мерки на српската Влада за забрана за влез на странски државјани кои доаѓаат од жариштата на вирусот Ковид-19, од преминот „Батровци“ на...
Балкан ТОП СТОРИИ

Втор случај на заболен од корона вирус во Хрватска

Редакција
Во Хрватска е регистриран втор случај на заболен од корона вирусот, соопштија од тамошното Министерство за здравство. Станува збор за брат на момчето што вчера...
Балкан ТОП СТОРИИ

Корона вирусот „пристигна“ во Хрватска: Потврден прв случај кај повратник од Милано

Редакција
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека е регистриран првиот случај на заболен од корона вирусот во неговата земја и дека пациентот се наоѓа во...
Балкан ТОП СТОРИИ

Хрватскиот државен обвинител поднесе оставка бидејќи бил масон

Редакција
Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ си поднесе оставка од функцијата, бидејќи бил член на масонска ложа. Овој случај доби на значење откако Јелениќ...
Балкан

Двете хоспитализирани момчиња во Хрватска не се заразени од коронавирус

Редакција
Здравствените власти во Хрватска потврдија дека двете хоспитализирани момчиња во Винковац не се заразени од коронавирус. Лекарите од болницата и вчера изјавија дека е голема...
Балкан

Сомнеж за коронавирус во Хрватска: Хоспитализирани две момчиња кои се вратиле од работа од Кина

Редакција
Двајца млади хрватски државјани се хоспитализарни во Винковац, поради сомнение дека се заразени со коронавирус. Тие се вратиле од работа од Кина, пренесува хрватски „Индекс.хр“....
Балкан

(Фото) „Не сме од Кина“: Тајванци се шетаа со натписи низ Шибеник

Редакција
Хистеријата поради коронавирусот се шири низ светот, а колку работите се излезени од контрола зборува и приказната која ни доаѓа од регионов. Имено деновиве, како...
Спорт ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Ја одбрани титулата: Шпанија е европски првак во ракомет

Редакција
Репрезентација на Шпанија со 22:20 ја победи Хрватска во финалето на Европското ракометно првенство и ја одбрани титулата Европски шампион. Натпреварот го судеа македонските судии...
Балкан ТОП СТОРИИ

Кој е новиот претседател на Хрватска, Зоран Милановиќ: Боксер, премиер и советник на Еди Рама

Редакција
Социјалдемократот Зоран Милановиќ на 19 февруари годинава треба да ја преземе претседателската функција во Хрватска откако на изборите ја победи својата противничка и досегашна претседателка...