еМагазин

Tag : суд

Локално ТОП СТОРИИ

Адвокат почина во Граѓанскиот суд во Скопје

Редакција
Адвокат на возраст од 68-70 години денеска починал во Граѓанскиот суд во Скопје. Информацијата на Фејсбук ја сподели адвокатот Јанаки Митровски. „Бев сведок на исклучително...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелацискиот суд во Гостивар ја укина пресудата на тетовскиот суд за пожарот во модуларната болница

Редакција
Апелацискиот суд во Гостивар ја укина Пресудата на Основниот суд во Тетово за пожарот во модуларната болница во Тетово, со што на двајцата поранешни директори...
Македонија ТОП СТОРИИ

Супервештачење за случајот со родилката од Дебар, која остана без три органи

Редакција
Струшкиот суд донесе одлука да се направи супервештачење за случајот со родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, која по породувањето во струшката болница остана без јајник,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно осум години затвор добија двајца обвинети за грабнувањето на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски

Редакција
Вкупно осум години затвор добија Виктор Милановски и Саша Челичиќ за грабнувањето на Самоил Костадиновски, внук на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Милановски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Грчкиот Врховен суд реагира за употребата на името Република Македонија

Редакција
Грчките медиуми пренесуваат циркуларно писмо на Врховниот суд на Грција во кое Судот предупредува на злоупотреба на Преспанскиот договор од страна на официјални лица од...
Свет ТОП СТОРИИ

Одложена екстрадицијата на Асанж од Британија во САД

Редакција
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој во САД е обвинет за шпионажа, засега останува во Велика Британија. Високиот суд во Лондон одлучи да му даде...
Македонија ТОП СТОРИИ

Таравари и Села нема што да делат, Алијанса за Албанците нема имот, има само две канцеларии под кирија

Редакција
Владејачката Алијанса за Албанците (АА) деновиве е во фокусот на јавноста поради несогласувањата помеѓу Арбен Таравари и Зијадин Села. Партијата сега има двајца претседатели. Според...
Македонија ТОП СТОРИИ

Укинат притворот на осомничените за упадот во М-НАВ

Редакција
Укинат е притворот за шест осомничен лица за упадот во државното акционерско друштво Македонска навигација (М-НАВ), информираа од Основниот кривичен суд Скопје. -Јавен обвинител од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кавгата на Таравари и Села стигна на суд: Чива ќе биде Алијансата за Албанците

Редакција
„Крилото“ на претседателот на владејачката Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари, испрати преставка до Основниот суд Тетово, со што ја започна правната „битка“ за спорот...
Свет ТОП СТОРИИ

Да спречи геноцид во Газа, му нареди Меѓународниот суд на правдата на Израел, но не го повика да ја запре војната

Редакција
Меѓународниот суд на правдата во Хаг, Холандија, денеска пресуди по тужбата против Израел од страна на Јужноафриканската Република, која ја тужеше земјата за геноцид врз...