еМагазин

Tag : суд

Локално

Само во Македонија: Се тепале пет на пет пред судот во Радовиш по одложен процес

Редакција
По одложен судски спор во Основниот суд во Радовиш две групи од по пет лица продолжиле да делат „правда“ со тупаници пред судската зграда, информираат...
Македонија

Вишото ЈО ги оквалификува како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за ,,27 април”

Редакција
На јавната расправа, што трет ден се одржува во Апелацискиот суд за жалбите по пресудата за случајот „27 април”, Вишото јавно обвинителство со повеќе образложенија...
Македонија

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје почнувајќи од 1 јуни годинава ќе продолжи со редовно постапување по сите предмети кои се водат пред овој суд. – Согласно...
Македонија

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Редакција
Со искази на дел од обвинетите и со обраќањето на обвинителството пред Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, денеска треба да заврши јавната седница по...
Македонија

Александар Василевски Нинџа: Ми се закануваа лица блиски до Митко Чавков

Редакција
Обвинетите за упадот во Собранието на 27 април 2017 година и нивните адвокати денеска на вториот ден од тридневната јавна расправа пред Апелацискиот суд во...
Македонија

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април“

Редакција
Судскиот совет на Апелацискиот суд го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за изземање на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска...
Македонија

Почнува јавната расправа во Апелацискиот суд за случајот „27 април“

Редакција
Апелацискиот суд Скопје, од денеска до петок во големата сала на Врховен суд, ќе одржи јавна седница за случајот 27 април каде обвинети се поранешниот...
Локално ТОП СТОРИИ

Монструм од Скопје обвинет за силување на своето 12-годишно вонбрачно дете

Редакција
По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 39 години за кривично дело – pолов...
Македонија

Премиерот Спасовски треба по втор пат да сведочи за „27 април”

Редакција
Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска треба да сведочи во новото рочиште за предметот „организатори на 27 април’’, каде обвинети се поранешниот претседател на Собранието, Трајко...