еМагазин
Image default
Свет

Во Холандија рекордно ниво на луѓе со рак на кожата, следат бесплатни креми за заштита

Властите во Холандија се обидуваат да се справат со рекордното ниво на заболени со рак на кожата во земјата, па како една од мерките спроти невообичаено високите температури во Средна Европа, холандските граѓани ќе добиваат бесплатни креми за заштита од Сонцето ова лето, објави „Гардијан“.

Дозери за креми за сончање ќе бидат достапни ова лето во училиштата и универзитетите, на фестивалите, во парковите, спортските места и отворените јавни површини низ земјата, според Владата. Со тоа се цели да им се овозможи на сите пристап до заштита, без луѓето да бидат вознемирени од фактори како што се трошоците.

Случаите на рак на кожа се зголемуваат низ цела Европа последниве две десетлетија.

Во Германија, на пр. според Сојузниот завод за статистика, во 2021 година бројот на смртни случаи од рак на кожа се зголемил за 55 отсто во споредба со 2001 година.

МИА/Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На Нов Зеланд прв смртен случај по примена Фајзер вакцина

Редакција

Сушите уриваат рекорди: Пресушија делови од реката Јангце, нема врнежи во голем дел од светот, ќе имаме се потопло време

Редакција

(Видео) Убиен вработен во штабот на париската полиција откако заклал четири полицајци

Редакција