еМагазин

Tag : заштита

Македонија ТОП СТОРИИ

Најголем успех ни е мораториумот на дивоградби, а на мапирањето уште работиме вели Костадиновска Стојчевска за заштитата на Охридскиот регион

Редакција
Законот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион е поставен на ЕНЕР, и во тек е прибирање на забелешки, информираа од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Превентивни мерки за конго-кримска треска, што е потребно за да не се доведете во ризик

Редакција
Конго-кримска треска е предизвикана од вирус што го пренесува крлеж, кој може да резултира со епидемиja на хеморагична треска, пишува на Инстаграм профилот, kiwi.zdravje. Болеста...
Бизнис

Спогодбата со Швајцарија за заштита на инвестиции би можела да биде искористена за меѓународна арбитража за рудникот „Иловица“

Редакција
Кои се правните можности инвеститорот во рудникот „Иловица-Штука“ воопшто да може да покрене меѓународна арбитража против државата? Прашањето го покренаа дел од правните експерти според...
Свет

Во Холандија рекордно ниво на луѓе со рак на кожата, следат бесплатни креми за заштита

Редакција
Властите во Холандија се обидуваат да се справат со рекордното ниво на заболени со рак на кожата во земјата, па како една од мерките спроти...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Преспанското јаболко доби заштитена географска ознака со која се потврдува неговата автентичност

Редакција
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски потпиша 17 решенија на прозиводители на праспанско јаболко, кои успешно ја поминаа верификацијата и ќе можат непречено...
ЧИСТА ОКОЛИНА

„Заедно за чисто Охридско Езеро“: Од секое купено „Скопско“ се издвојува по еден денар за заштита на нашето природно богатство

Редакција
Во рамки на платформата „Наша гордост, наша одговорност“, Пивара Скопје ја започнува кампањата „Заедно за чисто Охридско Езеро“ преку која ќе се собираат средства за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Не е загрозено правото на здравствена заштита на граѓаните, уверуваат од Фондот за здравствено осигурување

Редакција
Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) соопшти дека правото на здравствена заштита на граѓаните не е загрозено, лекувањата, упатите за прегледите и боледувањата, издавањето на рецепти...
БАШ НИ Е ЌЕФ

A1 Македонија шеста година по ред со едукација на децата за безбедно користење на интернет

Редакција
Со предавање во О.О.У. „Димитар Миладинов“ во Скопје за учениците од 4-то одделение, во рамките на едукативната програма за деца – „Интернетот не e само...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како да се заштите од новиот сој на Ковид-19, „кракен“, објаснува доктор Стевановиќ

Редакција
Заштитата од новиот сој на Ковид-19, „кракен“, е идентична со претходните. Неопходен е сериозен пристап на граѓаните и придржување до дадените препораки. Тоа се носење...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Анима Мунди“ до Ковачевски: „Не ни треба Брисел, ниту се неопходни пари, за да го измените по итна постапка Законот за заштита и благосостојба на животните“

Редакција
Не е неопходен Брисел, ниту се неопходни пари, за да го измените по итна постапка Законот за заштита и благосостојба на животните, реагираат од Здружението...