еМагазин

Tag : заштита

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како се пренесува корона вирусот и како да се заштитите?

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на Фејсбук сподели видео од Светската здравствена организација (СЗО) за тоа како се пренесува корона вирусот и како да се...
Македонија

Ќе се набавуваат термални камери за Инфективна клиника и опрема за заштита од корона вирусот за повеќе институции

Редакција
Владата на 13. седница ја разгледа и усвои Информација за потребата за набавка на две термални камери, опрема за ЈЗУ Клиника за инфективни болести и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Се што треба да знаете за корона вирусот и зошто нема потреба од паника

Редакција
Корона вирусот во Македонија пристигна на 26 февруари и засега има само еден заболен кој се лекува на Инфективната клиника. Жената е во добра состојба....
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата препорача спортските натпревари да се играат без публика, јавните собири да се откажат до 6 март

Редакција
Во насока на натамошна соодветна превенција од корона вирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Како да се заштитите од корона вирусот: АПЕЛ за целосно почитување на превентивните мерки

Редакција
Министерство за здравство ги зајакнува мерките за превенција од корона вирусот заради состојбата во Италија. „Комисијата донесе нови, зајакнати мерки за превенција од и справување...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонија набавува заштитна опрема за медицинските лица поради коронавирусот

Редакција
Здравствениот систем во државата е подготвен да одговори во случај на импортација на лица со коронавирус, изјави денеска д-р Гордана Кузмановска од Институт за јавно...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои превентивни мерки да ги преземете за да се заштитите од корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство апелира до граѓаните во целост да ги следат и почитуваат мерките за превенција во врска со корона вирусот: – Да се воведе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Газдите на конфекциите го потврдија нивниот робовладетелски однос кон текстилните работници, сметаат од Хелсиншки

Редакција
Писмото кое сопствениците на текстилните фабрики здружени во Текстилниот кластер го упатија до министерката за финансии Нина Ангеловска, министерката за труд и социјална полтитика Мила...
ЖИВОТ

БИСПАГ: Октомври е месец за заштита од пожари, едукацијата важна за граѓаните

Редакција
Сведоци бевме на сериозни пожари кои уништија шуми и домови, а беа загрозени и човечки животи изминатиот период во нашата држава. Октомври е светски месец...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН ја поддржа кампањата за заштита од пожари

Редакција
Дирекцијата за заштита и спасување доби поддршка од ЕВН за реализација на кампањата за заштита од пожари. Целта е заедничка, заштита на населението, шумите и...