еМагазин

Tag : пресуда

Македонија

Кумановскиот градоначалник Димитриевски доби пресуда, еден денар оштета и извинување за клевети и навреди

Редакција
Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски ќе добие еден денар оштета и извинување од ВМРО-ДПМНЕ и тогашниот претседател на општинскиот комитет за изнесени навреди и клевети за
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Извинете што Ве апсевме“: Твитер реакции за одлуката на судот дека Латас е невин

Редакција
Во Кривичниот суд денеска беше соопштена пресудата за случајот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во кој беа обвинети новинарот Драган Павловиќ Латас и неговите браќа
Македонија ТОП СТОРИИ

Латас и неговите браќа прогласени за невини, трошоците за судската постапка ќе ги плати државата

Редакција
Во Кривичниот суд денеска беше соопштена пресудата за случајот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во кој беа обвинети Драган Павловиќ Латас и неговите браќа
Македонија

Пресудата во четврток: СЈО бара судот да го осуди Латас и на него и неговите браќа да им се одземат викендиците

Редакција
Во завршните зборови за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), “Тревник“, од СЈО побараа судот да ги прогласи за виновни новинарот Драган Павловиќ Латас и неговите
Македонија

Пресудата за „Титаник 2“ доставена до осудените Сашо Мијалков и Мендух Тачи

Редакција
Пресудата за „Титаник 2“ е доставена до осудените лица, кои по приемот имаат право на жалба преку Основниот суд Скопје 1 до Апелациониот суд во
Македонија

Обвинителството поднесе жалба на пресудата за сообраќајката во која загина Фросина Цековска

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје преку Апелациониот суд Скопје до Врховниот суд на Република Северна Македонија достави жалба на пресудата на Апелациониот суд Скопје од 08.04.2019
Македонија ТОП СТОРИИ

Бесир Беља и Скендер Демири осудени по 19 години затвор за убиството на Никола Саздовски

Редакција
По 19 години казна затвор добија Бесир Беља и Скендер Демири за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Судијката Даниела Алексовска-Стојановска денеска при изрекувањето на пресудите
Македонија

Денеска пресуда за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски

Редакција
Во Кривичниот суд денеска треба да биде соопштена пресудата за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски, случај во кој обвинети се Бесир Беља, Скендер Демири и
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја потврди ослободителната пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Редакција
Апелацискиот суд Скопје ја одби како несонована жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Поткуп“ во кој беше обвинет
Балкан ТОП СТОРИИ

Караџиќ осуден на доживотна казна затвор

Редакција
Хашкиот суд го осуди поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ на доживотна казна затвор. Караџиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото