еМагазин

Tag : пресуда

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото

Редакција
Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на евидентна неправда, велат од ВМРО-ДПМНЕ. “Политички пресуди од вкупно...
Македонија

Денеска пресуда за 17 лица за „27 април“

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27. април 2017...
Македонија

Прва пресуда за Мијалков

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да биде објавена пресудата за случајот „Титаник 2“, кој се однесува за изборни нерегуларности на локалните избори во...
Македонија

Пресуда за Мијалков и Тачи за „Титаник 2“ на 8. март

Редакција
Пресудата за случајот „Титаник 2“ за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, ќе биде соопштена на 8 март. Обвинети во предметот се лидерот...
Македонија

Апелација ја укина пресудата за Ѓоко Поповски за „Триста„ на СЈО: Случајот вратен на повторно судење

Редакција
Укината е првостепената пресуда за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство и случајот е вратен на повторно судење, потврдија за МИА од Апелацискиот суд во...
Забава

Калиопи: Понекогаш и тажните љубови можат да бидат убави

Редакција
По подолга пауза на македонската музичка сцена Калиопи сними нова песна „Пресуда“ која е комплетно авторско дело на нејзиниот композитор, текстописец и продуцент Ромео Грилл....
Македонија

Јанкулоска не ја коментираше пресудата, најави жалба

Редакција
Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска не сакаше да ја коментира пресудата за „Тенк“, со која е осудена на шест години затвор и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пресудата за Јанкулоска на 8 октомври, поранешната министерка плачеше при завршните зборови

Редакција
Пресудата за издвоената постапка за Гордана Јанкулоска за предметот „Тенк“ ќе биде соопштена на 8 октомври, соопшти денеска претседателката на Судечкиот совет Добрила Кацарска, по...
Свет

Oсум илјади тужби против Монсанто во САД

Никола Осило
Компанијата Баер соопшти дека бројот на американски тужби против Монсанто, кој неодамна го презеде, се зголеми од 5.200 на околу 8.000, откако на Moнсанто му...