еМагазин

Tag : Совет

Македонија ТОП СТОРИИ

Совет за македонски јазик при Владата: Бугарските академици шират памфлети со низок стил

Редакција
Најобичен памфлет со што се прави обид за попречување на афирмацијата на македонскиот јазик во меѓународни рамки, особено во НАТО и во ЕУ. Ова е...
Свет

Расте бројот на труења во САД по „саркастичниот“ совет на Трамп за вбризгување на дезинфициенти

Редакција
Директорката на американскиот Завод за јавно здравство во сојузната држава Илиноис, Нгоки Езике изјави дека е регистриран значителен пораст на труење со дезинфекциски средства во...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Вежбај. Читај книга. Гледај филм. Седи дома: Креативни совети за „битката„ со корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на Фејсбук сподели креативни решенија од повеќе автори, со одлични совети, кои многу може да Ви помогнат деновиве. „Да се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиот совет го разреши судијата Владимир Панчевски

Редакција
Републичкиот Судски совет на денешната седница го разреши од судиската функција поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, потврдија за МИА од Судскиот совет....
Македонија ТОП СТОРИИ

Советот на јавни обвинители едногласно ја разреши Катица Јанева

Редакција
Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа...
Македонија

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Редакција
Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска...
Македонија

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до...
Македонија

Што го плаши претседателот Стево Пендаровски?

Никола Осило
Безбедносната состојба во земјава е стабилна. Нема никакви индикатори ниту внатре во нашите граници, ниту надвор од границите во блискиот и поширокиот регион дека таа...
Македонија

Џафери го достави извештајот на Советот на ЈО за разрешување на Катица Јанева до Димовски

Редакција
Претседателот на Собранието Талат Џафери го достави извештајот на Советот на јавни обвинители за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева до претседателот на собраниската...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска: Нефи Усеини како член на Советот не може да конкурира на тендер на Општина Охрид

Редакција
Фирма што е во сопственост на лицето Нефи Усеини, или во сопственост на негови блиски лица, не може да воспостави деловни односи со Општина Охрид,...