еМагазин

Tag : мерки

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Мерките на Владата за студентскиот стандард не се ниту доволни, ниту ефикасни, утврди државна Ревизија

Редакција
Мерките и активностите за развој на студентскиот стандард кои се преземаат од надлежните државни органи не се доволно ефикасни и економични за остварување одржливо ниво...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Детален преглед кој ќе добие помош: Пакет од антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра

Редакција
Владата го усвои деветтиот пакет антикризни мерки, кој е во вредност од 662 милиони евра. Истиот содржи 26 мерки за социјална сигурност. „Овој пакет содржи...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Бектеши најави поевтинување и на други категории производи покрај оние со „гарантирана цена“

Редакција
Дополнителните антикризни мерки може да се очекуваат од ноември, а до крајот на овој месец би требало да бидат и дефинирани, рече денеска министерот за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Владата усвоила сет препораки за училиштата за подигнување на безбедноста во училишните објекти

Редакција
Владата на денешната седница усвои сет препораки наменети за училиштата со цел во овој исклучително сензитивен период да се реагира внимателно и правилно за подигнуивање...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Комисијата за заразни болести предлага укинавање на сите задолжителни мерки за Ковид-19

Редакција
Комисијата за заразни болести ќе му препорача на Министерството за здравство и на Владата да бидат укинати сите задолжителни мерки за Ковид-19, а тоа се...
Бизнис

Пласманот, ниските откупни цени и климатските промени – главни проблеми на земјоделците

Редакција
Пласманот, ниските откупни цени и климатските промени ја отежнуваат работата во земјоделството и се главни носечки проблеми коишто ги имаме во производството, истакна претседателката на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Семејство од Тетово обвини дека нивен член починал поради недобивање помош од лекарите, од болницата најавија мерки

Редакција
Семејство од Тетово обвини дека нивен член вчера навечер починал во тетовската болница, затоа што не добил помош од лекарите, објави вечерва порталот на албански...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прекршителите на ковид-мерките амнестирани

Редакција
Со 76 гласа „за“ и еден „против“, Собранието денеска го донесе Закон за амнестија, по скратена постапка. Овој Закон, поднесен од група пратеници, овозможува алтернативна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство предложи одземање на пасошот за вториот напаѓач на Пендиков

Редакција
Основното јавно обвинителство Охрид до надлежниот суд поднесе предлог за определување мерки на претпазливост против едно лице од Битола, за кое е поведена постапка за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата со сет итни мерки ќе ја подобрува сајбер безбедноста на институциите

Редакција
Владата на денешната седница на предлог на вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска усвои сет мерки за подобрување на безбедноста на информациските...