еМагазин

Tag : Влада

Македонија

Владата ги поништи разрешувањата и именувањата на Мизрахи на в.д. директори во центри за социјална работа

Редакција
Владата донесе одлука за поништување на одлуките на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи за разрешување и именување на вршители на должност...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Атиџе и семејството од „Медена земја“ ќе добијат домови, а авторите на филмот државна награда

Редакција
Владата на синоќешната седница донесе повеќе заклучоци за оддавање достојно признание на авторите на филмот „Медена земја“, велат од таму. „Обезбедена е материјална помош и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Техничка влада: Почна циркузот, министрите и замениците кај да е и за гуша ќе се „фатат“

Редакција
Како и пред неколку години, кога за прв пат државата имаше техничка или преодна влада и овој пат уште на самиот старт Македонија покажа колку...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата одлучи да додели шест милиони денари за помош за настраданите од пожарите во Австралија

Редакција
Владата денеска на редовната втора седница донесе одлука од резервите на буџетот за 2020 година да бидат одобрени 6.000.000 денари за помош за настраданите од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владиниот Секретаријат за европски прашања вработува 11 лица, плата до 38.689 денари

Редакција
Агенцијата за администрација објави оглас за за вработување на 11 државни службеници во Владата – Секретаријат за европски прашања. Се бараат кандидати за советници, соработници, помлади соработници и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во техничката влада секој акт и документ мора да биде потпишан од министерот и заменикот, во спротивно не важи

Редакција
Сто дена пред пред одржувањето на избори за пратеници, а по претходна оставка на премиерот Зоран Заев, Собранието избира нова влада, преодна, предводена од нов...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со 101 глас Собранието ја избра преодната Влада

Редакција
Собранието со 101 глас „за“, без воздржани и против ја избра новата техничка влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни избори на 12 април...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски му го врачи мандатот на Спасовски за формирање преодна влада

Редакција
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за формирање преодна влада на Оливер Спасовски откако на седница на Собранието беше констатирана оставката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија денеска треба да добие нова техничка влада: Кои се новите министри и заменици-министри?

Редакција
Македонија денеска треба да ја добие новата техничка влада, која се формира на 100 дена пред предвремените парламентарни избори, кои треба да се одржат на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите погледи вперени во ВМРО-ДПМНЕ: Ќе има ли нов предлог за прв човек на МВР?

Редакција
Утре истекува рокот за оставка на премиерот Зоран Заев по што треба да профунционира таканаречената техничка Влада која треба да ја води државата се до...