еМагазин

Tag : Влада

Македонија ТОП СТОРИИ

Владата не нуди никаков надоместок: Лажна веб страна краде податоци за кредитни и дебитни картички

Редакција
Од телефонски број од странство деновиве пристигнуваат СМС-пораки до македонските граѓани дека Владата нуди „нов додаток“ од 6.150 денари, а во истите е ставен линк...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нова влада ќе биде договорена до петок, најави Таравари

Редакција
Нова влада ќе биде договорена до петок, најави денеска градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари од коалицијата “Вреди“ со која ВМРО-ДПМНЕ преговара за составување на владата. „Верувам...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ консолидира 61 пратеник

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, идниот мандатор за состав на нова влада, денеска изјави дека партијата и коалицијата „Твоја Македонија“, кои освоија 58 пратеници на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Џафери и Арсовска се испокараа, зарасната трева во дворот на Владата остана

Редакција
Дворот на Владата останува обраснат со трева. Техничкиот премиер Талат Џафери и градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска јавно се испокараа за тоа кој е надлежен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Денеска почнуваат преговорите за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“

Редакција
Денеска почнуваат преговорите за нова влада помеѓу победникот на парламентарните избори, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “Вреди“, составена од партиите Беса, Демократско движење, Алтернатива, но и “симпатизери“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

СОЗР на Владата склучи договор вреден 2,2 милиони евра за набавка на возила на лизинг

Редакција
Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) на Владата склучи договор за набавка на моторни возила по пат на оперативен лизинг со друштвото за лизинг...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Владата донесе одлука за враќање на старата цена на осигурувањето при регистрација

Редакција
Владата ги разгледа и усвои предлог – измените и дополнувањата на Тарифата на премии за осигурување на сопствениците на моторни возила од одговорност за штети...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонски телеком ги објави надоместоците на владините преставници Дураки, Милев, Ангеловска…

Редакција
Македонски телеком во Годишниот извештај за работењето лани, објавен преку Македонската берза, традционално ги објави и надоместоците за членство на владините преставници во Одборот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема влада без уставни измени, Ахмети тврди дека партиите од албанскиот блок имаат писмен договор

Редакција
Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети тврди дека нема џентламентски, туку писмен договор помеѓу ДУИ, Алијанса за Албанците, Беса, Алтернатива, Демократско движење и ДПА, дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Два дена за изборите неработни, нема да се одработуваат

Редакција
Владата донесе одлука 24. април 2024 година (среда) и 8. мај 2024 година (среда), кога се одржуваат претседателските и парламентарните избори да бидат неработни за...