еМагазин

Tag : Влада

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Охрид SOS: Додека Владата држеше седница во Охрид, камиони истураа градежен шут на брегот

Редакција
Додека Влада вчера одржуваше седница во Охрид, каде информации за состојбата во Охридскиот регион требаше да дадат градоначалниците на Општина Охрид, Општина Струга и Општина...
Македонија

Владата поништи решенија на министерката Мизрахи

Редакција
Владата на вчерашната седница донесе одлука за поништување на решенијата донесени во периодот од 21 до 31 јануари од министерката за труд и социјална политика,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Владата ќе ја награди екипата на „Медена земја“ со три милиони денари

Редакција
Екипата на македонскиот документарец „Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари, одлучи на седница Владата. За одлуката на Фејсбук синоќа информираше министерката за...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува против Законот за јавно обвинителство бидејќи е противуставен

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека остануваат на ставот против Законот за јавно обвинителство и обвини дека власта со сила наметнува законски решенија...
Македонија

Министерот Чулев: Со невалидна одлука Владата сака хаос во МВР

Редакција
Прераспоредените работници на новите работни места во Министерството за внатрешни работи да постапуваат по одлуката на министерот Наќе Чулев, одлуката на Владата за поништување на...
Македонија

Владата поништи 89 распоредувања во МВР на министерот Наќе Чулев

Редакција
Врз основа на Законот за Влада, на владина седница е усвоена одлука за поништување на 89 решенија за распоредување на работно место што ги донесе...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Во „намрштена атмосфера“ Владата го утврди предлог-законот за јавно обвинителство

Редакција
Владата на својата 8-ма редовна седница го утврди текстот на предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието по...
Бизнис

12 печатени медиуми добија 43,9 милиони денари од државата

Редакција
Владата усвои информација за реализација на Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатени медиуми за 2019 година, информираат од владината прес служба. –...
Бизнис

И администрацијата ќе зема К-15, одлучи Владата

Редакција
Колективниот договор за државната администрација помина на владината седница, а во него, меѓу другото е предвидена исплата на К-15. Ова е прв грански колективен договор...
Балкан ТОП СТОРИИ

Косово доби влада: Албин Курти е новиот премиер

Редакција
Собранието на Косово го изгласа денеска со мнозинство гласови лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти за нов премиер и го усвои неговиот предлог за состав...