еМагазин

Tag : Ковид-19

Македонија

До вчера 137 лица со Ковид-19 и во изолација се пријавиле за гласање

Редакција
Потпретседателката на Државната изборна комисија (ДИК), Дитмире Шеху изјави дека до вчера барање за гласање до општинските изборни комисии поднеле 137 лица со позитивен тест...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Доктор Жан Митрев детално го објаснува лекувањето на тешко болни пациенти од Ковид-19

Редакција
Доктор Жан Митрев се обрати на јавноста за начинот на лекување на тешко болните пациенти од инфекција од Ковид-19 на Клиниката „Жан Митрев“. Тој објаснува...
ЖИВОТ

Сите болни од туберкулоза во државата се хоспитализираат во болницата во Лешок

Редакција
Јавната здравствена установа специјална болница за белодробни заболувања и туберкулоза „Лешок“ веќе неколку недели претставува своевиден државен центар за сите болни од туберкулоза во земјата....
Балкан

(ВИДЕО) Како изгледа тестирањето за Ковид-19 на туристи на грчката граница

Редакција
Грчката граница останува затворена за македонските граѓани најмалку до 15. јули, а од денеска таа е затворена и за српските државјани поради влошената состојба со...
Македонија

Санкционирани 478 лица за неносење заштитна маска во изминатото деноноќие

Редакција
Во текот на изминатото деноноќие полицијата на територијата на државата регистрирала 478 прекршувања на мерката за неносење лична заштита на лицето за заштита од коронавирусот....
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

еМагазин доби пофалница на конкурсот за најдобри новинарски трудови за Ковид-19 на СЕММ

Редакција
Советот за етика во медиумите (СЕММ) денеска, преку видео-обраќање на Фејсбук, ги соопшти наградите од конкурсот за најдобри новинарски трудови поврзани со известувањето за пандемијата...
Македонија

Антонио Милошоски оди во самоизолација, неговата мајка позитивна на Ковид-19

Редакција
Поранешниот пратеник и министер за надворешни работи Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил објави дека оди во самоизолација, затоа што неговата мајка била позитивна на...
Македонија

Во Куманово седум, во Липково шест новозаболени лица од Ковид 19

Редакција
Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 13 новозаболени лица од Ковид-19. Од нив, седум се во општина Куманово, шест се во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) И доктор од Итна медицинска помош од Македонски Брод даруваше крвна плазма за пациенти со Ковид-10

Редакција
Д-р Кристијан Богданоски, вработен во службата за Итна медицинска помош од Македонски Брод даруваше крвна плазма за пациенти заболени од Ковид-19. Информацијата на Фејсбук ја...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Слаб интерес: Обезбедена конвалесцентна плазма за третман на само 31 пациент со Ковид-19

Редакција
Обезбедени се 31 единица конвалесцентна плазма за третман на 31 пациент со Ковид-19. Од нив, 16 се преку постапка плазмафереза и 15 единици преку стандардно...