еМагазин

Tag : симптоми

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Што е голема кашлица, кои се симптомите и како се пренесува

Редакција
Во Македонија досега се регистрирани 22 случаи на голема кашлица, а за Скопје се очекува да се прогласи епидемија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Четири нови случаи на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Зголемување на ХИВ инфекциите кај хетеросексуалната популација, кои се симптомите

Редакција
Досега годинава во Македонија се регистрирани 46 лица со ХИВ. За разлика од претходните години повеќето од новооткриените ХИВ позитивни годинава се мажи од хетеросексуалната...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Конго-кримска хеморагична треска: Како се пренесува, кои се симптомите и како да се заштитите

Редакција
Во Македонија е регистриран третиот случај на конго-кримска хеморагична треска. Станува збор за 42-годишен Велешанец, кој е во добра состојба. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ 42-годишниот Велешанец кој...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се симптомите на новиот сој на Ковид-19, “Ерис“

Редакција
Новиот сој на Ковид-19, „Ерис“, кој се шири низ светот и веќе е регистриран во над 36 земји, за првпат е регистриран во март годинава,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се симптомите на конго-кримска хеморагична треска од која е заболен вработен на Инфективна

Редакција
Вработен на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби е новиот случај на заболен со конго-кримска хеморагична треска во Македонија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Вработен на Инфективна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се симптомите на арктурус, новиот сој на коронавирус кој е регистриран и во регионов

Редакција
Додека чекаме прогласување на крајот на пандемијата со коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на нова варијанта на Ковид-19, подваријанта на омикрон, наречена арктурус. Новиот сој...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Д-р Даниловски: Симптомите на кракен се слични како кај грип или настинка, стари лица со хронични болести се со ризик да завршат во болница

Редакција
Доктор Драган Даниловски на својот Фејсбук вели дека симптомите на кракен, новата подваријанта на Ковид-19 се слични како кај грип или настинка и дека кај...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се симптомите на новите соеви на омикрон БА 4 и 5

Редакција
И покрај водечките соеви на коронавирусот, кои се карактеризираат со симптоми како зголемена телесна температура, главоболка, малаксаност, болки во мускулите и течење на носот, лекарите...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Симптоми, заштита и лекување на мајмунски сипаници: Препораки од Министерство за здравство

Редакција
Министерство за здравство советува како да се заштитите од мајмунски сипаници: Фото: Унсплеш...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Знаци, симптоми и стапка на смртност од мајмунските сипаници

Редакција
Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) објави анализа за знаците и симптоми на мајмунските сипаници. Ви пренесуваме дел од истата. Периодот на инкубација (интервал од инфекција...