еМагазин

Tag : права

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Промовиран сајт на кој анонимно може да се пријави кршењето на правата на текстилните работници

Редакција
Неколку млади програмери ветија и си останаа на ветувањето дека ќе изработат проект што ќе им помогне да се слушне гласот на текстилните работници. Сајтот...
ЖИВОТ

(Фото) Сексуалните работнички протестираа за поголеми права

Редакција
Сексуалните работници традиционално по 12. пат денеска во Скопје маршираа за поголеми права, еднаков третман пред законите и почитување на нивното право на слободен избор....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Цементарница УСЈЕ ја доби Наградата за унапредување на човековите права во бизнисот

Редакција
Цементарница УСЈЕ АД Скопје доби Награда за посветеност на унапредувањето на човековите права во бизнисот, информираат од компанијата. Оваа награда се доделува во рамки на...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровска во Кенија за унапредување на репродуктивното здравје и права на жените

Редакција
Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска учествува на конференција во Кенија на која се зборува за унапредување на на репродуктивното здравје и права...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Кои се правата на текстилните работнички за прекувремената работа

Редакција
Газдите на текстилните компании бараат 8,5 часови работно време, но текстилните работници и работнички веќе работат многу повеќе часови. Според Гласен текстилец, до 38 проценти...
Македонија ТОП СТОРИИ

Газдите на конфекциите го потврдија нивниот робовладетелски однос кон текстилните работници, сметаат од Хелсиншки

Редакција
Писмото кое сопствениците на текстилните фабрики здружени во Текстилниот кластер го упатија до министерката за финансии Нина Ангеловска, министерката за труд и социјална полтитика Мила...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Што ќе бараат работниците на денешниот марш за работнички права

Редакција
Протестни маршови во организација на повеќе синдикати ќе се одржат денеска во Скопје, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот 1 Мај, што...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Не Ви го честитамe 8. Март: Во повеќе од 34 општини нема ниту еден гинеколог

Редакција
Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ, објавија зошто денеска нема да им го честитаат на жените 8 Март. Тие на нивниот Фејсбук-профил...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Трагично е што уште дискутираме за женска рамноправност“: Твитер за 8. Март

Редакција
Главна тема на Твитер денеска, разбирливо, е празникот на жената, 8.Март. Ви пренесуваме дел од твитовите: Леле мажи, колку сте ми смешни со цвеќињата. На...
ЖИВОТ

ЦИВИЛ предлага 8 Март да се прогласи за неработен ден на сите жени во земјата

Редакција
По повод Меѓународниот ден на правата на жените, 8 Март, ЦИВИЛ уште еднаш го крева гласот во поддршка на сите жени во светот, и бара...