еМагазин

Tag : сој

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се симптомите на новиот сој на Ковид-19, “Ерис“

Редакција
Новиот сој на Ковид-19, „Ерис“, кој се шири низ светот и веќе е регистриран во над 36 земји, за првпат е регистриран во март годинава,...
Свет ТОП СТОРИИ

Нов сој на Ковид-19 регистриран во 36 земји низ светот

Редакција
Сојот ЕГ.5.1, наречен и Ерис, на новиот коронавирус се шири низ светот и веќе е регистриран во 36 земји, објави Јерусалем пост. Заклучно со 24...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во Македонија досега не е регистриран новиот сој на коронавирусот „кракен“, кој се шири низ светот

Редакција
Нема место за паника, досега во државава нема потврден случај на сојот на коронавирусот „кракен“, изјави за МИА, Александар Петличковски, претседател на Комисијата за заразни...
Свет ТОП СТОРИИ

Нов сој на Ковид-19, најзаразен досега, молскавично се шири низ светот

Редакција
Новиот сој на коронавирусот – XББ. 1.5, со голема брзина се шири низ светот, а според податоците на Светската здравствена организација, тоа е најзаразниот вид...
Свет ТОП СТОРИИ

Научници во САД развија нов сој на коронавирус, петпати позаразен од омикрон

Редакција
Истражувачи од американскиот универзитет Бостон соопштија дека развиле нов сој на коронавирус по низа слични експерименти во светот, со цел да се борат против нови...
Свет ТОП СТОРИИ

Во Израел откриен непознат сој на коронавирусот

Редакција
Министерството за здравство на Израел денеска објави дека во земјата се откриени два случаи на зараза со досега непознат сој на коронавирусот. Новиот сој е...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Се враќаме во нормализација со Ковид-19, нов бран не би требало да се појави порано од 5 месеци

Редакција
Три недели по започнувањето на второто полугодие во училиштата, апсолвиран е порастот на преносливоста на заразата и се враќаме на патот на нормализација, пишува во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Сите коишто прележале пред јуни 2021 година, се потенцијални жртви на заразување со новиот омикрон сој

Редакција
Професорот Дејан Трајковски, кој редовно ја анализира ковид-состојбата во Македонија, овојпат ја анализира ефективноста на заштитата од прележувањето. „Досега воглавно се занимававме со ефективноста на...
Свет ТОП СТОРИИ

Омикрон варијантата на коронавирусот се очекува да стане доминантна во Европа во првите два месеци од 2022 

Редакција
Омикрон варијантата на коронавирусот се очекува да стане доминантна во Европа во првите два месеци од 2022 година, соопшти Европскиот центар за превенција и контрола на...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО го класифицираше новиот сој на коронавирусот, омикрон, како загрижувачки и високо пренослив

Редакција
Советодавниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше новиот вид на Ковид-19, откриен во Јужна Африка, како „загрижувачки“ и високо пренослив вирус и го...