еМагазин

Tag : ковид

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во јануари 4 лица починале од Ковид-19

Редакција
Во јануари во Македонија од Ковид-19 починале четри лица, стои во билтенот на Институтот за јавно здравје за движењето на акутните заразни заболувања. Во текот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од Ковид-19 во октомври починале 11 лица

Редакција
Според податоци на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во октомври од Ковид-19 починале 11 лица, а регистрирани се 535 заболени. Во однос на претходниот месец...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пет починати од Ковид-19 во септември, бројот на нови случаи пораснал за 7,6 пати на 855

Редакција
Во Македонија во текот на месец септември, се пријавени вкупно 855 случаи на Ковид-19 (I=46,6/100.000), информираат од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). -Во однос на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Бројот на срцеви удари е зголемен за трипати по ковид-пандемијата, вели доктор Сашко Николов

Редакција
Бројот на срцеви удари е зголемен за трипати по ковид-пандемијата, вели за телевизијата 24, началникот на Одделението за кардиологија во Клиничка болница Штип, доктор Сашко...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Маските се враќаат во здравствените установи

Редакција
Комисијата за заразни болести (КЗБ) на Министерството за здравство ќе му препорача задолжително да се користат маски во здравствените установи како превенција од ширење на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Во август во Македонија 112 случаи на Ковид-19 и едно починато лице

Редакција
Во Македонија во текот на месец август, пријавени се вкупно 112 случаи на Ковид-19 (I=6,1/100.000), соопшти Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). -Во однос на претходниот...
Свет ТОП СТОРИИ

По „ерис“ регистрирана нова варијанта на Ковид-19, „пирол“, со голем број мутации

Редакција
Новата варијанта на коронавирусот БA.2.86, која има голем број мутации, досега се појави во четири земји – САД, Велика Британија, Данска и Израел. Научниците се...
Свет ТОП СТОРИИ

Нов сој на Ковид-19 регистриран во 36 земји низ светот

Редакција
Сојот ЕГ.5.1, наречен и Ерис, на новиот коронавирус се шири низ светот и веќе е регистриран во 36 земји, објави Јерусалем пост. Заклучно со 24...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Комисијата за заразни болести предлага укинавање на сите задолжителни мерки за Ковид-19

Редакција
Комисијата за заразни болести ќе му препорача на Министерството за здравство и на Владата да бидат укинати сите задолжителни мерки за Ковид-19, а тоа се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Минатата недела тројца починати од Ковид-19 од Скопје и Охрид

Редакција
Според податоци на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во периодот од 24 до 30 април се регистрирани 82 нови позитивни случаи на Ковид-19, со намалување...