еМагазин

Tag : август

Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет професии со најголеми просечни плати во Македонија

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2019 година изнесува 25.127 денари и во споредба со август лани е поголема за 3,8 отсто, објави...
Бизнис

Просечната нето плата во август 25.127 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2019 година изнесува 25.127 денари и во споредба со август лани е поголема за 3,8 отсто, објави...
БЕСПАРИЦА

Во август најголем раст на трошоците на живот за зеленчук и туристички аранжмани

Редакција
Трошоците на живот во август годинава во однос на претходниот месец бележат раст од 0,3 отсто, а во однос на август лани 0,8 отсто, објави...
Бизнис

Одморите го скастрија прометот на Македонската берза

Никола Осило
Драстичен пад на прометот на Македонската берза има во август, годинава во споредба со претходниот месец, покажува најновиот билтен на берзата. Минатиот месец берзата остварила...
БЕСПАРИЦА

„Поскапеле“ кафаните

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, цените на угостителските услуги во август 2018 година, во споредба со јули 2018 година, останале на исто ниво,...
Македонија

Голема Богородица – 28 август, неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Никола Осило
Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица, 28 август (вторник), е неработен ден за граѓаните од православна верисповед во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за...