еМагазин

Tag : статистика

Македонија ТОП СТОРИИ

Можно ли е повторно одложување на пописот: Што пишува во законот кој „дреме“ во Собранието?

Никола Осило
Во 13 општини низ нашата држава почна пробното попишување иако власта и опозицијата се уште ги усогласуваат ставовите околу Законот за попис кој веќе влезе
Македонија

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Редакција
Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа
Бизнис

ДЗС: Невработеноста падна на 17,8 отсто

Редакција
Стапката на невработеност падна на 17,8 отсто во првиот квартал од годинава, објави Државниот завод за статистика. Во однос на четвртиот квартал лани стапката на
Бизнис

Нема кој да работи: Дури 9.100 слободни работни места во Македонија

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2019 година во Македонија имало 9.100 слободни работни места. Највисока стапка на слободни работни
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет најплатени професии: Програмерите убедливо на врвот

Никола Осило
Дражавниот завод за статистика ги објави најновите податоци за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен која во март 2019 изнесувала 24.590 денари. Од податоците може
Бизнис

Просечната плата за еден месец се зголемила за 398 денари

Никола Осило
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2019, изнесува 24.590 денари, што е зголемување за 398 денари во однос на просечната месечна исплатена нето-плата
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Црна статистика: Секоја година над 100 самоубиства, најчесто со бесење

Никола Осило
Од 1994 година наваму секоја година без исклучок во нашата земја има над 100 самоубиства, кои најчесто се извршуваат со бесење. Во овој период, рекорден
Бизнис

Реалност или весела статистика: Бројот на невработени се намалил за 13.500 лица за три месеци

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во последните три месеци  од 2018 година, активното население во Република Македонија изнесува 957.609 лица, од кои вработени
ЖИВОТ

Поразителна статистика: Секоја трета жена жртва на насилство, во регионот над 50 отсто на психолошко

Редакција
Секоја трета жена во светот е жртва на родово базирано насилство – физичко, сексуално или психолошко. Од 20 до 40 отсто од жените во регионот
Бизнис

Во скопскиот регион се создава половина од македонскиот БДП

Редакција
Скопскиот регион има најголемо учество во бруто домашниот производ во Република Македонија, покажуваат податоците објавени од Државниот завод за статистика. Според објавените податоци што се