еМагазин

Tag : маски

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Откажан забавниот дел на Вевчански карневал, минимално дефиле на маски

Редакција
Вевчанскиот карневал го откажа забавниот дел од оваа манифестација поради загинувањето на млад жител на Вевчани во сообраќајна несреќа, соопшти денеска градоначалникот Спасе Кочовски. „Вевчани...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Маските се враќаат во здравствените установи

Редакција
Комисијата за заразни болести (КЗБ) на Министерството за здравство ќе му препорача задолжително да се користат маски во здравствените установи како превенција од ширење на...
Забава ТОП СТОРИИ

(Галерија) Најубавите маски на Струмичкиот карневал

Редакција
Синоќа во Струмица се одржа главното дефиле на Струмичкиот карневал. На истото учествуваа над 1.100 маскирани лица од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Ковачевски, Петровска, Маричиќ, францускиот предлог… дел од маските на Вевчанскиот карневал

Редакција
Енергетската и економската криза, војната во Украина, евроинтегративниот процес, спорот со соседна Бугарија и изградбата на автопатот Кичево – Охрид, беа дел од маските кои...
Македонија

Петличковски: Треба да се подготвиме за на есен, можно е враќање на рестриктивните мерки

Редакција
Со моменталната ковид-ситуација нема потреба од нови рестриктивни мерки, последните препораки за задолжително носење на маски во болници, аптеки, јавен превоз и старечки домови засега...
ЖИВОТ

Во маркети, автобуси и гужви да се носи маска Н95, советува епидемиологот Стојанов

Редакција
Епидемиологот Александар Стојанов, во разговор за „Мета“ вели дека истите мерки за кои се зборува две и пол години, важат и сега. „Да се избегнуваат...
Локално ТОП СТОРИИ

ЈСП Скопје апелира да се носи маска во автобус

Редакција
ЈСП Скопје апелира сите граѓани, корисници на јавниот превоз да се придржуваат на препораките за заштита од Ковид-19 при користење на превозот, односно да носат...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ако почувствувате некој од овие симптоми можно е да е Ковид-19 и јавете се на матичен лекар, препорачуваат од Министерство за здравство

Редакција
Министерството за здравство и Комисијата за заштита на населението од заразни болести активно ја следи состојбата со Ковид-19 во земјата, но и активно ги следи...
Балкан ТОП СТОРИИ

Од 1 јуни во Грција привремено се укинува задолжителната маска и во затворено

Редакција
Од 1 јуни привремено се укинува задолжителната маска и во внатрешните објекти во Грција, со исклучок на болниците, домовите за стари лица и јавниот градски...
Свет ТОП СТОРИИ

И покрај олеснувањата на мерките од ЕУ, патниците кои летаат кон и од Германија, ќе мора да носат маски за време на летот

Редакција
Патниците кои летаат кон и од Германија сепак ќе мора да носат маски за време на летот и покрај олеснувањето на мерките за епидемијата во...