еМагазин

Tag : маски

Свет

СЗО подготвува нови упатства за користење на заштитните маски

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) преку соопштение вчера најави дека наскоро ќе испрати нови упатства за користење на заштитните маски во борбата против коронавирусот. „Доколку маските...
Бизнис

Владата го ограничи извозот на заштитни маски: Прво доволно количини за дома, потоа за надвор

Редакција
Министрите на владината седница денеска ја усвоија и Одлуката за дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на коронавирусот Ковид-19, која...
Локално

Кај чаирчанец откриени возила, мотори и црни маски за кои МВР се сомнева дела потекнуваат од кривични дела

Редакција
На 04.04.2020 полициски службеници од СВР Скопје, по претходна судска наредба, извршиле претрес во домот и други простории кај Б.З.(29) од Скопје, на подрачјето на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Словенија донираше маски и ракавици за полицијата во износ од 110.000 евра

Редакција
Денеска на Меѓународниот аеродром Скопје министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ја прими донацијата од Владата на Република Словенија за Министерството за внатрешни работи што...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Иницијативата на дизајнерите е полн погодок: Дневно се печатат по 1.000 заштитни маски на 3D принтери

Редакција
Во изминативе неколку дена екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема успеа капацитетот за производство да го зголеми на 1.000 заштитни маски на ден, со...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО препорачува здравите луѓе да не носат маски: Корона вирусот се пренесува преку капки

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) не препорачува здравите граѓани да носат маски, бидејќи коронавирусот се шири преку капки, а не преку воздушен пренос, истакнаа официјалните лица...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Се работи турбо: Нова тура маски за медицинските работници и опфатени многу клиники

Редакција
Во изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина. Со ова темпо, ќе се оствари бројката од 6.000 маски до крајот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Одлична вест: Голем дел од клиниките обезбедени со заштитни маски испечатени на 3D принтери

Редакција
Во изминативе два дена екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема работи со полна пареа. Целата иницијатива започна со неколку 3D принтери, а моментално се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Турски бизнисмен донираше 20.000 маски за македонската Армија

Редакција
Донација од 20 илјади маски доби македонската Армија од компанијата „Milaya Capital LTD“. Турскиот бизнисмен Јашар Ајавефе, кој е сопственик на компанијата најави дека ќе...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Седумдесет и девет годишна жена од Пепелиште шие заштитни маски и ги подарува

Редакција
Седумдесет и девет годишна жена шие заштитни маски и ги подарува. Прва Станковиќ од неготинското село Пепелиште 22 години работела како хигиеничар во неготинската болница....