еМагазин

Tag : зараза

Свет ТОП СТОРИИ

Меркел во карантин: Била во контакт со доктор заразен од корона вирусот

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел ќе биде во карантин откако имала контакт со доктор кој бил заразен од корона вирусот, објави Си-ен-ен. Нејзиниот портпарол вчера соопшти...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонка од центарот на епидемијата на корона вирусот во Италија: Младо активно лице ја зарази цела Ломбардија, седете дома!!!

Редакција
„еМагазин“ стапи во контакт со наша сограѓанка која долги години живее во Италија, поточно на три километри од Кодоњо, каде што се појави првиот случај...
Балкан

Двете хоспитализирани момчиња во Хрватска не се заразени од коронавирус

Редакција
Здравствените власти во Хрватска потврдија дека двете хоспитализирани момчиња во Винковац не се заразени од коронавирус. Лекарите од болницата и вчера изјавија дека е голема...
ЖИВОТ

МЗ: Шеесет и едно лице во Скопје заразени со жолтица, меѓу нив ученици од основни и средни училишта

Редакција
Шеесет и едно лице во Скопје се заразиле со жолтица во изминатите три месеци. Меѓу заразените има ученици од пет основни и четири средни училишта...
Локално ТОП СТОРИИ

Бројката порасна: Десет поранешни пациенти на штипска ортопедија се заразиле со хепатитис Ц

Редакција
Десет  поранешни пациенти, кои биле хоспитализирани на Ортопедското одделение на Клиничката болница – Штип, се заразиле со вирусот хепатитис Ц. Бројката се искачи откако деновиве се откриени...
ЖИВОТ

Бошњаковски: Нема простор за паника поради МРСА, преземени се сите неопходни мерки

Редакција
По спроведени контролни брисеви на вработените не постои простор за паника во врска со откриените случаи на инфекција со бактеријата МРСА во основното училиште во...
Балкан

За три деца заразени од морбили во Банско, властите се сомневаат дека вирусот е „увезен“ од кај нас

Редакција
Главниот здравствен инспектор на Бугарија, Ангел Кунчев во интервју за бугарското радио „Дарик“ изјави дека има податоци дека три деца во Банско заболеле од морбили...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Три деца заразени со морбили во критична состојба

Редакција
Едно дете со церебрална парализа, кое е заразено со морбили и има тешко воспаление на белите дробови, е во критична состојба на Клиниката за инфективни...
Македонија

Уште седум нови случаи со морбили

Редакција
Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа. Од нив три се задржани...
Македонија

Комисијата за заразни болести со препораки за „мајмунските сипаници“

Редакција
Комисијата за заразни болести, во рамки на Министерството за здравство денеска одржа редовна работна средба, на која присуствуваат и претставници од Агенција за храна и...