еМагазин

Tag : зараза

Локално ТОП СТОРИИ

Бројката порасна: Десет поранешни пациенти на штипска ортопедија се заразиле со хепатитис Ц

Редакција
Десет  поранешни пациенти, кои биле хоспитализирани на Ортопедското одделение на Клиничката болница – Штип, се заразиле со вирусот хепатитис Ц. Бројката се искачи откако деновиве се откриени
ЖИВОТ

Бошњаковски: Нема простор за паника поради МРСА, преземени се сите неопходни мерки

Редакција
По спроведени контролни брисеви на вработените не постои простор за паника во врска со откриените случаи на инфекција со бактеријата МРСА во основното училиште во
Балкан

За три деца заразени од морбили во Банско, властите се сомневаат дека вирусот е „увезен“ од кај нас

Редакција
Главниот здравствен инспектор на Бугарија, Ангел Кунчев во интервју за бугарското радио „Дарик“ изјави дека има податоци дека три деца во Банско заболеле од морбили
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Три деца заразени со морбили во критична состојба

Редакција
Едно дете со церебрална парализа, кое е заразено со морбили и има тешко воспаление на белите дробови, е во критична состојба на Клиниката за инфективни
Македонија

Уште седум нови случаи со морбили

Редакција
Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа. Од нив три се задржани
Македонија

Комисијата за заразни болести со препораки за „мајмунските сипаници“

Редакција
Комисијата за заразни болести, во рамки на Министерството за здравство денеска одржа редовна работна средба, на која присуствуваат и претставници од Агенција за храна и