еМагазин

Tag : омикрон

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Официјално во Македонија детектирана БА 5 варијантата на омикрон, присутна е во неколку градови

Редакција
Во лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во периодот од 11-17.07.2022 година е изведено секвенционирање за детекција на варијанти на SARS CoV-2,...
Свет ТОП СТОРИИ

Што е познато за новата варијанта на омикрон „кентаур“ која од Индија се прошири во 10 земји

Редакција
„Кентаур“ или варијантата БА. 2.75 е брзо-ширечка варијанта на омикрон која се појави во Индија, а потоа се прошири во 10 држави, клучувајќи ги Обединетото...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се симптомите на новите соеви на омикрон БА 4 и 5

Редакција
И покрај водечките соеви на коронавирусот, кои се карактеризираат со симптоми како зголемена телесна температура, главоболка, малаксаност, болки во мускулите и течење на носот, лекарите...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски со совет до туристите кои се возат со автобус и возачите: Носете маски, правете почести паузи, проветрувајте

Редакција
Доктор Нико Беќаровски, кој воедно е и член на Комисијата за заразни болести, упати совет до сите оние кои организирано летово патуваат до одредена туристичка...
ЖИВОТ

Д-р Даниловски објаснува за клиничката слика која ја предизвикуваат БА.4 и БА.5 варијантите на омикрон

Редакција
Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски за агенцијата Мета вели дека нема простор за загриженост за новите варијанти на подвидот на Ковид-19, омикрон, БА.4 и БА.5....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои варијанти на Ковид-19 доминираат во Македонија

Редакција
Во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика во текот на минатата недела (02-08.05.2022) се изведе тестот за секвенционирање на 43 примероци позитивни на SARS-CoV2. “Од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Варијантите на омикрон остануваат доминантни во Македонија

Редакција
Во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на изминатата недела, е изведен PCR тестот базиран на Single...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Подваријантите на омикрон остануваат доминантни во Македонија

Редакција
Во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во текот на изминатата недела, е изведен PCR тестот базиран на Single...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Петличковски и Мехмедовиќ ги објаснуваат симптомите на новата варијанта на омикрон, XE

Редакција
Во врска со новата подваријанта на омикрон XE, д-р Александар Петличковски, претседател на Комисијата за заразни болести (КЗБ), на денешната прес конференција рече дека во...
ЖИВОТ

Д-р Атанасова: Многу од пациентите кои прележале во јануари, во февруари повторно биле позитивни на омикрон

Редакција
Д-р Мира Атанасова, педијатар од Скопје, за весникот Вечер потврдува дека има реинфекции и кај помладата популација. Таа лекувала пациенти кои во ист месец два...