еМагазин

Tag : Нико Беќаровски

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски најави дека заминува од Клиниката за токсикологија

Редакција
Докторот Нико Беќаровски најави дека си заминува од Клиниката за токсикологија. „35 години бев најголем борец за здрав јавен здравствен сектор. Дон Кихот конечно го...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Нема дежурство на токсикологија без кокаин, најскапо виски и вијагра, открива докторот Беќаровски

Редакција
Докторот Нико Беќаровски од Универзитетската клиника за токсикологија во Скопје на Фејсбук опиша како изгледаат дежурствата на клиниката и какви се лица завршуваат таму. “Ако...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Беќаровски: Неконтролираната употреба на антибиотици придонесе кога навистина ќе ви требаат можеби нема да делуваат

Редакција
Staphylococcus epidermidis e причинителот на смртниот исход кај 52 годишната пациентка од Прилеп, пишува доктор Нико Беќаровски на неговиот Фејсбук-профил. „Низ разни медиуми и портали...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски: Проливот, гадењето и повраќањето многу често се првиот симптом дека сте заразени со омикрон БA-5

Редакција
Проливот, гадењето и повраќањето многу често се првиот симптом дека сте заразени со омикрон БA-5, пишува доктор Нико Беќаровски на неговиот Фејсбук-профил. „Дури 50% од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски со совет до туристите кои се возат со автобус и возачите: Носете маски, правете почести паузи, проветрувајте

Редакција
Доктор Нико Беќаровски, кој воедно е и член на Комисијата за заразни болести, упати совет до сите оние кои организирано летово патуваат до одредена туристичка...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски: Ковид-бројките рапидно ќе растат поради доаѓањето на омикрон БА 4 и 5

Редакција
Доктор Нико Беќаровски, кој воедно е и член на Комисијата за заразни болести, најави дека бројката на ковид-заболени следните недели, рапидно ќе расте. „Бројките во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски: Континуирано земање на диазепам, може да создаде зависност

Редакција
„Континуирано земање на диазепам за само 4-6 недели, може да создаде зависност,“ напиша доктор Нико Беќаровски на неговиот Fејсбук-профил. „За жал многумина колеги ја заборавија...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

„Mајмунски“ обид за повторен страв кај населението, слободно планирајте си летни одмори, вели Беќаровски за „мајмунските сипаници“

Редакција
Доктор Нико Беќаровски, кој е и член на Комисијата за заразни болести, вели дека вирусот „мајмунски сипаници“ е „мајмунски” обид за повторен страв кај населението....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Доктор Беќаровски со апел: Со укинувањето на сите ковид-мерки, не значи дека треба да престанете да миете раце

Редакција
Доктор Нико Беќаровски, кој е дел од Комисијата за заразни болести, упати апел, дека со укинувањето на сите против епидемиски мерки, не значи дека треба...
ЖИВОТ

Доктор Беќаровски: Граѓаните кои на почетокот на годината прележале Ковид-19 и кои постеле да не претеруваат со мрсна храна

Редакција
Покрај граѓаните кои 40-тина дена постеле, и лицата кои на почетокот на годината прележале Ковид-19, да не претеруваат со мрсната храна, јајцата и алкохолот за...