еМагазин

Tag : бактерија

Забава ТОП СТОРИИ

Поради бактериска инфекција Мадона заврши на интензивна нега и ја одложи турнејата

Редакција
Поради сериозна бактериска инфекција поп кралицата Мадона заврши на интензивна нега и ја одложи турнејата, информираше нејзиниот менаџер Гај Озири. -Во саботата, на 24 јуни,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Беќаровски: Неконтролираната употреба на антибиотици придонесе кога навистина ќе ви требаат можеби нема да делуваат

Редакција
Staphylococcus epidermidis e причинителот на смртниот исход кај 52 годишната пациентка од Прилеп, пишува доктор Нико Беќаровски на неговиот Фејсбук-профил. „Низ разни медиуми и портали...
Локално ТОП СТОРИИ

Откако почина пациентка, затворени операционите сали во болницата во Прилеп, се чекаат резултати од испитувањата

Редакција
Шест дена се затворени операционите сали на Гинеколошкото, Хируршкото и на Ортопедското одделение во Прилепската болница. Оттаму се земени брисеви и се испитува бактериолошката состојба....
ЖИВОТ

Караџовски: Нема нови случаи со МРСА, што не е смртоносно заболување туку инфекција

Редакција
Во текот на денешниот ден не се пристигнати пријави за новоифицирани со бактеријата МРСА. За граѓаните е најбитно да не се крева паника, не се...
ЖИВОТ

Бошњаковски: Нема простор за паника поради МРСА, преземени се сите неопходни мерки

Редакција
По спроведени контролни брисеви на вработените не постои простор за паника во врска со откриените случаи на инфекција со бактеријата МРСА во основното училиште во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Каква бактерија е МРСА и како се пренесува

Редакција
Кај четири лица од кои две деца и двајца возрасни е пронајдена бактеријата МРСА, потврдија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Медицинските лица кои ги...
ЖИВОТ

Четири лица заразени од бактеријата МРСА

Редакција
Кај четири лица од кои две деца и двајца возрасни е пронајдена бактеријата МРСА, потврдија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Бактеријата е пронајдена кај...
ЖИВОТ

Првични резултати: Пнеумококна бактерија е причина за смртта на девојчето

Редакција
Се уште се прават испитувања за причината поради која на Клиниката за детски болести вчера почина две и полгодишното девојче, а според првичните резултати се...
Македонија

Опасна бактерија откриена кај вработен во Стоматолошкиот клинички центар

Редакција
Кај еден од вработените во Универзитски стоматолошки клинички центар „Св. Пантелејмон“ – Скопје е најдена бактерија МРСА, но тој е изолиран и не доаѓа на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двегодишно дете заразено од опасна бактерија почина на Клиниката за инфективни болести

Редакција
Двегодишно дете вчера починало на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Детето било донесено со болничко возило во 11:30 часот од Прилеп...