еМагазин

Tag : Клиника за инфективни болести

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Годинава се откриени 46 лица позитивни на ХИВ, неделава ќе има бесплатни тестирања

Редакција
Годинава на Клиниката за инфективни болести се откриени 46 лица позитивни на ХИВ, од кои 41 се на редовен антиретровирусен третман. Неделава од 20 до...
Бизнис

Клиниката за инфективни болести вработува пет лица, плата до 19.600 денари

Редакција
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 5 јавни службеници во ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби. Се бараат кандидати за...
Македонија ТОП СТОРИИ

54 доктори и медицински сестри од целата земја дојдоа да помогнат во Клиниката за инфективни болести и „8 Септември“

Редакција
Министерството за здравство информира дека капацитетите во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и Градската општа болница „8 Септември“, преку систем на ротација се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупнo 82 смртни случаи од корона вирусот: Почина уште еден пациент со повеќе коморбидитети и тешка форма на болеста

Редакција
Министерство за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести почина еден пациент, 61 годишен од Струга, со повеќе коморбидитети (хронична/здравствени состојби, н.з.) и тешка...
Македонија ТОП СТОРИИ

За прв пат од почетокот на епидемијата, на Клиниката за инфективни болести нема прием на нов пациент

Редакција
Министерство за здравство информира дека за прв пат од почетокот на епидемијата, на Клиниката за инфективни болести нема прием на нов пациент. „Во изминатото деноноќие...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мајката на заразеното бебе од Кочани нема корона вирус, се чекаат резултати од таткото

Редакција
Министерството за здравство информираше дека мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое е позитивно на коронавирусот, е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вкупно 12 починати од корона вирусот во Македонија

Редакција
Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти. Едниот пациент е на возраст од 70...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мобилна болница со 130 кревети ќе се постави до Клиниката за инфективни болести

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека на почетокот на следната недела ќе се постави мобилна болница до Клиниката за инфективни болести во Скопје....
ЖИВОТ

Првични резултати: Пнеумококна бактерија е причина за смртта на девојчето

Редакција
Се уште се прават испитувања за причината поради која на Клиниката за детски болести вчера почина две и полгодишното девојче, а според првичните резултати се...