еМагазин

Tag : тестирање

Македонија

Се зголемуваат капацитетите за тестирање: Од денеска во функција е пунктот во Поликлиника Млин Балкан

Редакција
Министерството за здравство инфомира дека од денеска е во функција уште еден пункт за тестирање на коронавирус во Поликлиниката Млин Балкан. „Граѓаните на Скопје можат...
Македонија

Од утре тестирање за коронавирусот во Поликлиника Чаир, а во текот на неделата на уште 3 пункта

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција најави дека од утре почнува тестирање за коронавирусот и на Поликлиника Чаир во Скопје, а до...
Македонија

Вкупната бројка на тестирани од корона вирусот изнесува 1.800

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека вкупната бројка на тестирани од корона вирусот во Македонија изнесува 1.800. На Клиниката за инфективни болести се...
ЖИВОТ

„Аџибадем Систина“ набави 15.000 тестови за корона вирусот, капацитетот е до 300 тестови дневно по цена од 1.200 денари

Редакција
Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на  коронавирусот (Ковид-19), информираат од таму. Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од следната недела ќе има пошироко мобилно тестирање на граѓани како превенција од корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека во следните денови, односно почетокот на следна недела, ќе започне пошироко тестирање по мобилен пат, а Куманово...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Како изгледа алгоритамот според кој лекарите утврдуваат кој ќе се тестира од корона вирусот

Редакција
Лекарката Гордана Николиќ од Куманово, која на нејзиниот фејсбук-профил информираше за нејзината состојба со корона вирусот, исто така објави и фотографија од алгоритмот според кој,...
Македонија

Кој и каде ќе може да се тестира: Од денеска 14 пунктови за тестирање за коронавирус

Редакција
Од денеска почнуваат да функционираат вкупно 14 пунктови за земање материјали и брисеви за тестирање за коронавирус на територијата на целата држава. Во Скопје пунктовите...
Македонија

На 14 пунктови ќе се врши тестирање, проценките ќе ги вршат и матичните лекари

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека од утре почнуваат да функционираат вкупно 14 пунктови за земање материјали и брисеви за тестирање за коронавирусот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Нашите фармацевти ги проучуваат студиите поврзани со ефикасноста на лекот „favipiravir,“ во борбата против корона вирусот

Редакција
Имајќи предвид дека од Индија и Јапонија пристигнуваат информации дека лекот „favipiravir“ е ефикасен во борбата со корона вирусот, министерот за здравство Венко Филипче информираше...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се отворат уште два нови пункта за тестирање од корона вирусот, а од утре ќе се отвори и кол-центар

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека ќе бидат отворени уште два нови пункта за тестирање од корона вирусот, во поликлиниките во Чаир и...