еМагазин

Tag : статус

Македонија ТОП СТОРИИ

Во државата живеат околу 500 лица со ХИВ, секој трет не го знае статусот

Редакција
Во државата околу 500 лица живеат со ХИВ, а секое трето лице не го знае својот статус, истакна Елизабета Божиноска, в.д. директорка на „ХЕРА“ по...
Балкан ТОП СТОРИИ

Босна и Херцеговина доби кандидатски статус за членство во ЕУ

Редакција
Шефовите на влади на државите членки на Европската Унија на вчерашниот самит ја потврдија препораката на Европската комисија и на Босна и Херцеговина и доделија...
Македонија

Немаме намера да дискутираме за црковни прашања и црковниот статус на МПЦ-ОА, вели членот на заедничката комисија со Бугарија, Тодоров

Редакција
Членот на заедничката Комисија за образовни и историски прашања меѓу Македонија и Бугарија, Петар Тодоров вели дека од македонскиот дел на Комисијата биле изненадени кога слушнале...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европскиот Парламент препорачува да и се додели кандидатски статус на Украина

Редакција
Европратениците во огромно мнозинство ја поддржаа резолуцијата со која се бара да и се додели кандидатски статус за членство во ЕУ на Украина, јави дописничката...
Македонија

Директорот на ЗОО, Галетановски бил повикан во полиција заради статус на Фејсбук

Редакција
Заради наводно шеговит статус на Фејсбук, директорот на Зоолошка градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски, денеска бил повикан во полиција да даде исказ. „Веднаш отидов во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од СЈО загрижени оти нема замена за Јанева и да не протечат прислушувани разговори

Редакција
Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) информираат дека сѐ уште немаат добиено писмен допис од страна на Јавното обвинителство за да можат да известат дали и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Успех: Католичката црква во Македонија од византиски обред доби статус на епархија од Папата

Редакција
Синоќа во Католичката катедрална црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица се одржа академија по повод прераснувањето на досегашниот Егзархат во Епархија на Католичката црква...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер-реакции за азилот на Груевски: Уживај си ги парите и е.и си мајката

Редакција
Додека денеска медиумите во Македонија цел ден пренесуваа неофицијални информации од унгарските медиуми дека Никола Груевски добил азил во Унгарија, во отсуство на официјални информации...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колкава моќ има Мицкоски: Што пишува во статусот на ВМРО-ДПМНЕ во делот на разрешувања

Редакција
И покрај тоа што Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, не присуствувал на седницата на Централниот комитет (ЦК) на партијата (иако е дел од истиот), за...