еМагазин

Tag : епархија

Македонија ТОП СТОРИИ

Тетовско-гостиварската епархија поднесе жалба на решението за рушење на крстот на Попова Шапка

Редакција
Откако Општина Тетово донесе решение за рушење на крстот во дворот на манастирскиот комплекс Св. Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка, Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ-ОА...
Балкан ТОП СТОРИИ

Група вооружени лица со оклопно возило упаднаа во манастирот во Бањска во Косово, има пукотници

Редакција
Одредени косовски медиуми напаѓачите кои синоќа пукаа во косовската полиција ги поврзаа со манастирот Бањска, каде во моментов се блокирани 50 верници од Нови Сад,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Успех: Католичката црква во Македонија од византиски обред доби статус на епархија од Папата

Редакција
Синоќа во Католичката катедрална црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица се одржа академија по повод прераснувањето на досегашниот Егзархат во Епархија на Католичката црква...