еМагазин

Tag : крст

Локално

По две недели пронајден „исчезнатиот“ крст за Водици во Пробиштип

Редакција
Екипите на Аква-паркот во Пробиштип го најдоа крстот кој исчезна при фрлањето на годинешната манифестација Водици поради што можеби прв пат кај нас по втор...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Срамота за Водици: Следниот пат со пиштоли по крстот во „духот на христијанството“

Редакција
Не престануваат реакциите меѓу македонските граѓани, но и во земјите од соседството откако вчера беше објавено видео на кое може да се види дека неколку...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(ВИДЕО) Васе Панчовски, кој го фати крстот во Делчево, освоениот телевизор го донираше на семејство

Редакција
Васе Панчовски, кој го фати крстот во Делчево, заедно со неговата група одлучија освоената награда, телевизор, да го подарат на семејство од Делчево, пренесува порталот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Скокнал у Вардар по крстот, фатил стара машина за перење алишта“: Твитер реакции за Богојавление-Водици

Редакција
И оваа година одбележувањето на големиот религиозен празник Богојавление-Водици не помина без скандал. Во Штип на момчето кое го фати крстот се обидоа да му...
Локално ТОП СТОРИИ

(Видео) На момчето што го фати крстот во Штип се обидоа да му го земат

Редакција
Фејсбук-страницата „Штипска идила“ објави видео на кое може да се види дека штипјани се обидоа да му го земат крстот на момчето што го фати...
ЖИВОТ

Богојавление-Водици: Урнебесни видеа од фаќањето на крстот низ Македонија

Редакција
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Традиционално, во реките се положуваат крстови, а оној што ќе го фати светиот крст се верува...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Православните верници го слават Богојавление – Водици: Бог се јави, навистина се јави

Редакција
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите...
ЖИВОТ

Четириесет и пет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Редакција
Четириесет и пет лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот во Вардар во центарот на Скопје на 19 јануари на Богојавление...
ЖИВОТ

Силјановска Давкова за Велики Петок: Се чувствувам како да го носам најтешкиот крст, по патот сум плукана и навредувана

Редакција
Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова на својот фејсбук-профил се огласи по повод Велики Петок. „Денес е Велики Петок или Распет Петок. Денот кога е распнат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Момчето кое го фати крстот во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток собраа над 81 илјада денари за лекување на Драгана Малкиќ

Редакција
Дарко Недев, момчето кое го фати светиот крст во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, во денешната хумана акција собраа повеќе...