еМагазин

Tag : азил

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ го менува системот за азил

Редакција
Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички став за два клучни законски предлози за миграција и азил, објави шведската министерка...
Свет ТОП СТОРИИ

Речиси милион барања за азил во ЕУ минатата година, Сиријците и Авганистанците најбројни

Редакција
Речиси милион луѓе побарале меѓународна заштита во Европската унија (ЕУ) минатата година, што е најголем број барања за азил од бегалската криза во 2015 година....
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Драстично зголемување: Азил во ЕУ побарале лани побарале 4.4922 македонски граѓани, а 1.230 во 2020 година

Редакција
Азил во некоја од земјите на ЕУ лани побарале 4.922 македонски граѓани, што е значително зголемување во однос на 2020 година кога нивниот број бил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Унгарскиот министер Сијарто од Скопје: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

Редакција
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, кој денеска е во посета на земјава, изјави дека екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски е правно...
БЕНЧМАРК

ЕУ бара казна за Унгарија поради нејзината политика за азил

Редакција
Европската комисија соопшти дека ќе побара казна за Унгарија пред Судот на правдата на ЕУ, бидејќи не ги изменила процедурите за азил согласно судската пресуда...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

Редакција
Животот на поранешниот авторитарен премиер во Северна Македонија, Никола Груевски последниве три години изгледаше вака: бегалец од правдата во својата татковина и барател на политички...
Македонија ТОП СТОРИИ

Досега никој од цивилите од Авганистан кои доаѓаат во Македонија не побарал политички азил

Редакција
Немаме случаи на барања политички азил, но секако согласно меѓународните закони што се прифатени кај нас, ќе ги разгледаме ваквите активности. Сите лица за кои...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Злоупотребите на визната либерализација повторно на маса пред министрите на ЕУ

Редакција
Финското претседателство до министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ достави извештај во кој ги набројува проблемите што произлегуваат од визната либерализација, јави...
Свет

Канада и даде азил на жената која му помогна на Сноуден да се скрие

Редакција
Канада и даде азил на жената која му помогна на Едвард Сноуден да се скрие во Хонгконг, откако ја објави глобалната програма за американски надзор,...
БЕНЧМАРК

Значителен раст на барањата за азил во ЕУ од македонски граѓани

Редакција
Последните бројки на Европската Канцеларија за азил, ЕАСО, покажуваат дека државјаните на земјава се меѓу оние кои најчесто продолжуваат да поднесуваат барања за азил, дури...