еМагазин

Tag : МПЦ-ОА

Македонија ТОП СТОРИИ

МПЦ-ОА ги повикува верниците и граѓаните на масовно гласање

Редакција
Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА) ги повика граѓаните и верниците масовно да гласаат на денешните двојни избори. „Почитувани верници и граѓани...
Македонија ТОП СТОРИИ

Светоста на семејството, децата и образованието во фокусот на сенародниот собир на МПЦ-ОА

Редакција
„Здрави деца, здраво општество“, „Само момче може да порасне во маж“, „Да, за мама и тато, а не за родител 1 и родител 2“, „Вера,...
Македонија ТОП СТОРИИ

МПЦ-ОА ги прифати во своја канонска јурисдикција архијереите на поранешната ПОА

Редакција
Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) по канонскиот отпуст на архијереите г. Јован, г. Јоаким, г. Марко и г....
Македонија ТОП СТОРИИ

Започна процесот на обединување на ПОА на Вранишковски со МПЦ-ОА

Редакција
Почна процесот на интеграција на ПОА во МПЦ-ОА, донесени се неколку одлуки, кои е потребно да се усогласат со СПЦ, а потоа за нив ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

МПЦ-ОА ќе се обедини со ПОА на Вранишковски

Редакција
Синодот на МПЦ-ОА, утре во полн состав, треба да донесе одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

МПЦ – ОА: Овој Велигден го славиме во канонско единство, да се придржуваме до евангелските пораки

Редакција
Годинешниов Велигден првпат по забранувањето на дејноста на Охридската Архиепископија во 1767 година, го прославуваме во радоста на единството со сите останати помесни Православни Цркви....
Македонија ТОП СТОРИИ

МПЦ-ОА со реакција за ставот на Бугарите за потеклото на Охридската Архиепископија

Редакција
Во врска со гласините и предлозите што можат да се слушнат периодов, а во контекст на (зло)употребата на светителите во дневнополитичка конотација, должни сме да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Албанската православна црква го признава името „Охридска“ во називот на МПЦ-ОА

Редакција
На официјалната страница на Православната автокефална црква на Албанија вчера е објавено соопштение коешто се однесува на нашето црковно прашање, објави Бигорски манастир на својата...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Светиот архирејски синод на МПЦ-ОА ги поздрави одлуките на помесните цркви за признавање на нејзината автокфалност и за евхаристиско и канонско општење

Редакција
Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на својата редовна седница во работен состав, одржана на 21 февруари 2023 година, разгледа повеќе...
Македонија

Немаме намера да дискутираме за црковни прашања и црковниот статус на МПЦ-ОА, вели членот на заедничката комисија со Бугарија, Тодоров

Редакција
Членот на заедничката Комисија за образовни и историски прашања меѓу Македонија и Бугарија, Петар Тодоров вели дека од македонскиот дел на Комисијата биле изненадени кога слушнале...