еМагазин

Tag : СЈО

Македонија

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина“, „Тарифа“ и „Титаник 3“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за „Таргет-Тврдина“, „Тарифа“ и „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Таргет – Тврдина“
Македонија

Судење „Титаник“: Оспорена автетичноста на СМС пораките

Редакција
Специјалното јавно обвинителство на следното рочиште на 19 декември ќе почне со читање на материјалните докази за предметот „Титаник“ во Кривичниот суд, одлучи денеска судечкиот
Македонија

Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за Специјално јавно обвинителство

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави оти се разгледуваат две варијанти за Специјално јавно обвинителство, едната за тоа да биде инкорпорирано во Јавното обвинителство
Македонија

Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Титаник“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, Кирил Божиновски,
Македонија

На судењето за „Тортура“ се гледаат видео снимки за апсењето на Бошкоски

Редакција
Со проекција на видео снимки од телевизиски куќи, во Кривичниот суд започна рочиштето за предметот „Тортура“ на СЈО. Во првата снимка од дневникот на Македонската
Македонија

Нови рочишта за „Тендери“, „Тортура“, „Т.Н.Т.“, „Тарифа“ и „Траекторија“

Редакција
Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тендери“, „Тортура“, „Т.Н.Т.“, „Тарифа“ и „Траекторија“. Случајот „Тендери“ во кој
Македонија

Судење „Монструм“: Сите повреди на жртвите кај Смилковско езеро биле нанесени додека биле живи

Редакција
Вештите лица од Институтот за судска медицина на денешното судско рочиште за петкратното убиство кај Смилковски езеро што се случи на 12 април 2012 година, кажаа
Македонија

Вклучен аларм ги одложи судењата за „27 април“ и за „Монструм“

Редакција
Вклучен аларм ги одложи претпладневните рочишта во Кривичниот суд – Скопје, меѓу кои и за „27 април“ и за „Монструм“. Поради неможност да се исклучи
Македонија

Лекари од Судска медицина и балистичари ќе даваат исказ за „Монструм“

Редакција
Ново рочиште за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, ќе биде одржано денеска во Кривичниот суд. Вкрстено ќе бидат испрашувани лекари
Македонија ТОП СТОРИИ

Нов закон за СЈО: Колкави ќе бидат платите на специјалните обвинители?

Никола Осило
Министерството за правда го објави нацрт-предлогот за нов закон за Специјалното јавно обвинителсто според кој платата на Специјалниот јавен обвинител се определува во висина од