еМагазин

Tag : СЈО

Македонија

Ново рочиште за „Монуструм“: Треба да сведочат Блерим Беџети и Муса Џафери

Редакција
Поранешниот министер за правда и актуелен градоначалник на Општина Сарај, Блерим Беџети, предвидено е денеска да сведочи на рочиштето за случајот „Монструм”. Како сведок на...
Македонија

Мицкоски не му верува на Заев дека „бомбите“ за Милошоски биле нови

Редакција
Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги оцени како брутална лага и манипулација изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека материјалите објавени на Јутјуб за...
Македонија

Ако ги имав „бомбите“ за Милошоски ќе ги објавев како доказ за влијание врз судството, вели Заев

Редакција
Сите материјали од прислушуваните разговори ги предадовме на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на крајот на 2016 година и со тоа ја завршивме нашата обврска, одговори...
Македонија

Спасовски не ги слушнал „бомбите“ за Милошоски, се што имале во СДСМ предале на СЈО

Редакција
Техничкиот премиер Оливер Спасовски за новообјавените “бомби“ за поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, вели дека сите нелегално прислушувани материјали, СДСМ ги предал на Специјалното јавно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Милошоски вели дека „бомбите“ се од времето на Мијалков, на Заев му порача дека ќе го отвори како пупка

Редакција
По објавувањето на петте аудио снимки на Јутјуб, на Фејсбук се огласи поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. „Почитувани новинари, вечерва беа објавени 5 од...
Македонија

Отсуството на поранешниот битолски градоначалник Талески го одложи судењето за „Транспортер“

Редакција
Судското рочиште за „Транспортер“ се одложува за 4 март поради отсуство на обвинетиот Владимир Талески, кој за тоа доставил медицинска документација. Судијката Добрила Кацарака, рече...
Македонија

Завршни зборови за „Транспортер“, во кој е обвинет поранешниот битолски градоначалник Талески на 2 март

Редакција
Судењето за случајот „Транспортер“ продолжува на 2 март, кога треба завршни зборови да дава Обвинителството. Судот го отповика денешното рочиште за да можат страните да...
Македонија

Заев на родителите на убиените момчиња кај Смилковско езеро им презентирал аудио-материјали, но не им дал копија

Редакција
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на барање на родителите на убиените момчиња кај Смилковско езеро во април 2012 година, сведочи на денешното рочиште за „Монструм“...
Македонија ТОП СТОРИИ

Надоместоците во СЈО под лупа на државните ревизори

Редакција
Надоместоците кои ги земале јавните обвинители вработени во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и сите нивни соработници ќе бидат предмет на ревизија од страна на Државниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителот Ристеми на судењето за „Рекет“: Јанева побара да не го „замрзнам“ станот на Главчев во случајот „Поштенска Банка”

Редакција
Јавниот обвинител Бурим Рустеми на денешното сведочење за случајот „Рекет” посочи дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева побарала од него како надлежен обвинител во...