еМагазин

Tag : тендери

Македонија

Бети Канческа не гласаше за Законот за јавно обвинителство

Редакција
Пратеничката на Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска не гласаше за Законот за јавно обвинителство. Нејзината пратеничка група која е составена од исклучените пратеници...
Бизнис

Најтранспаретни за јавните набавки министерствата за економија и одбрана, а најмалку за здравство и образование

Редакција
Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 % (од максимално можни 100 %) од критериумите за транспарентност, отчетност и интегритет во целиот циклус на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се тие функционери кои не ги фатила „метлата“, а местеле милионски тендери, за кои зборува поранешниот советник на Тевдовски, Јовановиќ?

Редакција
Професорот Драган Тевдовски повеќе нема да биде министер за финансии. На неговата фотелја извесен период ќе седне премиерот Зоран Заев. Тевдовски најверојатно ќе му стане...
Бизнис

Пуцко петрол го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“ во Скопје

Редакција
А1он објави дека 34-годишниот Асмир Јахоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јахоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска станица пред хотелот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „полуде“ за „Пуцко петрол“: „Уште еден тендер, па влагаме во ЕУ“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи има за „Пуцко петрол“, компанија од село Пласница која зачестено добива тендери за набавка на нафтени деривати и масло за...
Македонија

Канческа дојде, отсуството на сведоци го одложи предметот „Тендери“ за 4. април

Редакција
Поради неприсуство на повиканите сведоци за случајот “Тендери” на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денешното рочиште се одложува за 4. април. Во судница беше присутна првообвинетата...
Македонија

Денеска сослушан само еден сведок, на 14. март ново рочиште за случајот „Тендери“ на СЈО

Редакција
На денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Тендери“, беше ислушан само еден сведок. Имено, предметот е во доказна...
Бизнис

Само една понуда на третина од тендерите за јавни набавки

Никола Осило
Податоците од најновото истражува на Центарот за граѓански комуникации укажуваат дека расте бројот на тендери со поразумни рокови за прибирање понуди од законски минималните, но...
Бизнис

Кај една третина тендери дискриминаторски услови за учество на компаниите

Никола Осило
Речиси една третина од тендерските документации на анализираните институции содржат дискриминаторски елементи кои можат да ја ограничат конкуренцијата, покажува истражувањето „Транспарентност, отчетност и интегритет на...
Македонија

Канческа Милевска и Мијалков на суд: Нови рочишта за „Тендери“ и „Трезор“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска се закажани нови рочиште за предметите „Тендери“ и „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Случајот „Тендери“ се наоѓа во...