еМагазин

Tag : тендери

Македонија ТОП СТОРИИ

Застаре и „Тендери“ во кој беше обвинета Канческа-Милевска

Редакција
Застаре уште еден предмет на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО) поради измените на Кривичниот законик (КЗ). Станува збор за предметот „Тендери“ во кој беше обвинета...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Koja e Марковски компани, која добива милионски тендери на ЕСМ

Редакција
Друштвото за трговија, производство и услуги Марковски компани Борче ДООЕЛ увоз-извоз Битола, периодов повторно доби неколку милионски тендери на Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Една фирма за две години добила 14 тендери во Министерството за информатичко општество и јавна администрација, фирмите не им веруваат на институциите

Редакција
Анализа во Министерството за информатичко општество и јавна администрација (МИОА) на 18. случајно избрани тендерски постапки за јавни набавки во периодот од 2021 до јуни...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Марковски компани лани од ЕСМ добила тендери во вредност од 25 милиони евра

Редакција
Друштвото за трговија, производство и услуги Марковски компани Борче ДООЕЛ увоз-извоз Битола, кое е во фокусот на јавноста поради тендерот вреден речиси 25 милиони евра,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Марковски компани, која доби тендер на ЕСМ вреден речиси 25 милиони евра

Редакција
Друштвото за трговија, производство и услуги Марковски компани Борче ДООЕЛ увоз-извоз Битола.го доби најголемиот тендер на Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), во државна сопственост, Скопје,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои 10 фирми лани добиле најмногу тендери за јавни набавки на општините

Редакција
Во 2022 година локалните власти склучиле вкупно 3.508 договори за јавни набавки со 1.184 фирми, што укажува на мал пораст во поглед на бројот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Пад на вредноста на јавните набавки на општините за една третина, во Скопје дури за 68%

Редакција
Центарот за граѓански комуникации ја објави Базата на податоци на тендерите на општините во 2022 година според која 80-те општини и Градот Скопје во 2022...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Фирмите „Арбериа дизајн“ и „Скопје Филм Студио“ за прослава на државни празници и годишнината од Рамковниот ќе заработат над половина милион евра

Редакција
Фирмите „Арбериа дизајн“ и „Скопје Филм Студио“ за прослава на државни празници и годишнината од Рамковниот договор ќе заработат над половина милион евра, објави Дојче...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Највредниот договор за јавна набавка без оглас лани го добила бугарската фирма Actael N Ltd

Редакција
Гледано на ниво на институции, најголема вредност на склучени договори без објавување оглас од листата на државни институции во 2022 година, како и во претходната...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

“Само Миле ќе си лежи за сите“: Твитер реакции за ослободителната пресуда за Канческа Милевска за „Тендери„

Редакција
По пет години од стартот на судењето за “Тендери“, вчера поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска беше ослободена од вина за „злоупотреба на службената...