еМагазин

Tag : ујп

Бизнис

Граѓаните се повеќе пријавуваат во УЈП: Ресторани, маркети, фризерски студија, бутици не издаваат фискални сметки

Редакција
Управата за јавни приходи (УЈП) информира за неправилностите коишто од почетокот на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ, граѓаните ги пријавуваат на бројот
Бизнис

„МојДДВ“: Скенирани близу три милиони фискални сметки, повратот на ДДВ околу 400.000 евра

Редакција
Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека од 1 јули 2019 година кога започна реализацијата на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ, апликацијата
Бизнис ТОП СТОРИИ

УЈП распродава запленети автомобили, камиони и автобуси

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) на јавна аукција што ќе се одржи на 30 јули, годинава ќе понуди на продажба повеќе патнички автомобили, товарни моторни
Бизнис

УЈП задоволни од „МојДДВ“: Скенирани близу 2 милиони фискални сметки, повратот на ДДВ е 16 милиони денари

Редакција
Заклучно со 11 јули 2019 година, скенирани се 1.964.811 фискални сметки, остварен е промет од 1.041.512.209 денари, а повратот од 15 % од пресметаниот ДДВ, изнесува 16.323.077 денари. Управата за
Бизнис ТОП СТОРИИ

Апликацијата МојДДВ достапна и за корисниците на Ајфон, еве од каде да ја преземете

Редакција
Апликацијата МојДДВ е достапна и за корисниците на iOS на Аpple store, информираше директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска на својот Фејсбук профил. За
Бизнис

Звучни имиња на бизнисмени и компании на новата листа должници на УЈП

Никола Осило
Имиња на познати бизнисмени, компании и спортски клубови се најдоа на најновата листа должници на Управата за јавни приходи за долгови доспеани до 31.03.2019 и
Бизнис ТОП СТОРИИ

Листа на должници на УЈП: Јавни претпријатија имаат милионски долгови за неплатени давачки

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.03.2019 и неплатени до 30.06.2019 година по основ на ДДВ,
Бизнис

Листа на должници на УЈП: Граѓани и фирми должат 141 милиони евра

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.03.2019 и неплатени до 30.06.2019 година по основ на ДДВ,
Бизнис

УЈП разјасни повеќе нејаснотии околу враќањето ДДВ од фискални сметки

Никола Осило
Упрвата за јавни приходи (УЈП) објави прецизни одговори за повеќе нејаснотии кои се појавија откако од 1 јули стапи на сила регулативата со која граѓаните
Бизнис

УЈП: Апликацијата „Мој ДДВ“ е безбедна за преземање

Редакција
Во врска со одредени реакции поврзани со наводно нарушување на безбедноста на личните податоци при инсталирање на апликацијата „Мој ДДВ“, Управата за јавни приходи (УЈП)