еМагазин

Tag : биографија

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Гордана Силјановска Давкова, првата македонска претседателка

Редакција
Професорката Гордана Силјановска Давкова и официјално стана првата жена претседател на Македонија, а со некористењето на уставното име уште на првиот ден од функцијата предизвика...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Фото) Силјановска Давкова, првата македонска претседателка приватно

Редакција
Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидатката на опозициската ВМРО-ДПМНЕ испиша историја станувајќи првата македонска претседателка. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Фото) Гордана Силјановска Давкова прва жена претседател на Македонија,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Фото) Благороден и необично духовит татко: Пендаровски, кој оди во вториот круг од претседателските избори приватно

Редакција
Актуелниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, кандидат на владејачката СДСМ, во првиот круг од претседателските избори освои 19,93% од гласовите, а во вториот круг повторно...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Фото) Има две деца, а сопругот и е правник: Силјановска, која победи во првиот круг од претседателските избори приватно

Редакција
Гордана Силјановска Давкова, зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг од претседателските избори издвојува убедлива победа, освојувајќи 40,08% од гласовите. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Фото) Благороден...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Светлана Мојсов, Македонка која е меѓу 100. највлијателни во светот според „Тајм„

Редакција
И светски познат научник, Македонката Светлана Мојсов (70) се најде на листата на престижниот „Тајм„ за 100. највлијателни личности во светот за 2024 година. ПОВРЗАНИ...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Владимир Путин кој повторно победи на претседателските избори во Русија

Редакција
Актуелниот претседател на Русија, Владимир Путин (71) победи на претседателските избори во Русија, доби нов шестогодишен мандат и на пат е да стане руски лидер...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Дрин Ахмети, внукот на лидерот на ДУИ, кој се повлекува од „Тор индустрис“, која има удел во „Соравија“

Редакција
Внукот на лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, Дрин Ахмети, повторно е во фокусот на јавноста. Овојпат поради најавата за повлекување од неговата компанија „Тор...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се Владислав Хаџидинев и Милка Тодорова кои се реизбрани за членови на УО на УНИ Банка

Редакција
Милка Тодорова и Владислав Хаџидинев се реизбрани за членови на Управниот одбор (УО) на Универзална Инвестициона (УНИ) Банка. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Милка Тодорова и Владислав Хаџидинев...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Бујар Османи, кандидат на ДУИ за претседател на Македонија

Редакција
Актуелниот министер за надворешни работи и потпретседател на владејачката ДУИ, Бујар Османи е кандидат на партијата за претседател на Македонија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Бујар Османи, кандидат...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Максим Димитриевски, кандидат за претседател на Македонија на ЗНАМ

Редакција
Градоначалникот на Куманово и претседател на ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски, е кандидат за претседател на партијата. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Максим Димитриевски, кандидат на...