еМагазин

Tag : земјоделство

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Цветан Трипуновски, министерот за земјоделство

Редакција
Цветан Трипуновски е новиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го доставил до Антикорупциска комисија кога стана министер. еМагазин...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Цветан Трипуновски, кандидат за министер за земјоделство

Редакција
Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ е кандидат за нов министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Видео) Кој сѐ е дел од неа: Во Собранието...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Вјолца Бериша, која ќе бие министер за земјоделие до избор на нова влада

Редакција
Заменик министерката за земјоделство, шумарство и водостопанство Вјолца Бериша, кадар на поделената Алијанса за Албанците ќе биде министерка за земјоделство, шумарство и водостопанство до изборот...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Стартува новата ИПАРД 3 програма наменета за модернизација на земјоделството во вредност од 97 милиони евра

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за земјодлество, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска го означија почетокот на новиот ИПАРД 3 проект за модернизација на земјоделството...
БЕСПАРИЦА

Земјоделците можат да аплицираат за субвенции за поледелски култури

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги повикува земјоделците навреме да аплицираат за директните плаќања од Програмата за 2023 година, по обработлива земјоделска површина...
Бизнис

Во првиот квартал откупот и продажбата на земјоделски производи намалени за 35,3%

Редакција
Во првото тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесува 3.136.295 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Koja e Вјолца Бериша, кандидат за заменик министер за земјоделство на Алијанса за Албанците

Редакција
Вјолца Бериша е кандидат за заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство на Алијанса за Албанците. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кои се кандидатите за нови министри и...
Бизнис

Државен завод за статистика ќе спроведе пробен попис на земјоделството од утре до 30 јуни

Редакција
Од утре до 30 јуни Државниот завод за статистика (ДЗС) ќе спроведе пробен попис на земјоделството со кој ќе бидат опфатени одреден број семејни земјоделски...
БЕСПАРИЦА

Почнува поднесувањето барања за поддршка од земјоделскиот Интервентен фонд

Редакција
Земјоделските стопанства од денеска ќе можат да поднесуваат барања за финансиска поддршка од Програмата за спроведување на Интервентниот фонд, соопшти Платежната агенција. Со Програмата е...
Бизнис

Во моментов нема простор за посериозна интервенција освен да се нормализира увозот на пченица и масло од Србија, велат експертите

Редакција
Руско-украинскиот конфликт нема да има некоја посериозна улога, но ќе влијание индиректно, врз порастот на цените на земјоделско-прехранбените производи. Во овој момент, нема простор за...