еМагазин

Tag : ДЗС

Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите убедливо на врвот

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) ги објави податоците за просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2019 година според кои таа изнесувала 25.726 денари,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Тојота авто центар“ го доби тендерот на Државниот завод за статистика за набавка на автомобил вреден 17.300 евра

Редакција
Државниот завод за статистика по распишаниот тендер за набавка на патничко моторно возило склучи договор со трговското друштво за трговија со возила и резервни делови...
ЖИВОТ

Од утре пеколни температури: Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Редакција
Да не се фрлаат цигари и догорчиња, стаклен отпад и стаклени шишиња, да не се пали оган и скара на отворен простор и шума, да...
ЖИВОТ

Ни претстои топлотен бран: Препораки за заштита на граѓаните од пожари и несакани последици

Никола Осило
Да не се фрлаат цигари и догорчиња, стаклен отпад и стаклени шишиња, да не се пали оган и скара на отворен простор и шума, да...
ЖИВОТ

Опасност од пожари: Не очекува пекол со температури над 35 степени

Никола Осило
Под влијание на топол бран што ќе ја зафати нашата држава од денеска се очекува многу топло време со температури кои на повеќе места ќе...
Македонија

Стартува пробниот попис на населението, домаќинствата и становите

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ќе започне со теренски активности за пробниот попис на населението, домаќинствата и становите. Пробниот попис ќе се спроведе во...
Македонија

Можни поплави: ДЗС ја зголеми мобилноста поради најавата за обилни врнежи

Редакција
Согласно информација од УХМР за можноста од серија обилни врнежи дожд од над 50 литри на метар квадратен, а во крајните западни и југоисточни делови...
Локално

Авионите на ДЗС гасеа пожари во Орашец, Рамно и Ново Село, исфрлени 30 тони вода

Редакција
Дирекцијата за заштита и спасување и вчера продолжи со воздухопловна поддршка и целодневна акција за гасење на пожари во значаен дел од Македонија. Со направени...
Македонија

Канадерите на ДЗС направиле повеќе од 120 лета и исфрлиле 300 тони вода

Редакција
Дирекцијата за заштита и спасување е вклучена во гасењето пожари и со сите расположливи капацитети и човечки и материјално – технички ресурси, вклучително и специјализираното...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ДЗС: Невработени 198.569 граѓани

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, активното население во земјава изнесува 957.623 лица, од кои вработени се 759.054 лица, а бројот...